fot. flickr.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS]: Ks. bp T. Bronakowski: Rodziny, które dla ludzi starszych powinny stanowić podstawowe miejsce opieki i wsparcia, doświadczanie miłości i bezpieczeństwa, często nie spełniają tej ważnej roli

Współczesny świat coraz bardziej przyśpiesza w rozwoju nauki, techniki i komunikacji. Odnosi się wrażenie, że zmiany następują z prędkością światła. Często jednak nie rozświetlają one życia wielu ludziom, a wręcz przeciwnie, odsuwają ich w cień, wykluczając ze społeczeństwa – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że osoby starsze bywają często uważane za nieprzydatne, ponieważ zwykle są nieproduktywne.

– Stają się problemem dla najbliższych, bo często wymagają opieki. Ich doświadczenia czy poglądy traktowane są jako przestarzałe, niepasujące do współczesności. Rodziny, które dla ludzi starszych powinny stanowić podstawowe miejsce opieki i wsparcia, doświadczanie miłości i bezpieczeństwa, często nie odgrywają tej ważnej roli – zauważył autor felietonu.

Powołując się na słowa papieża Benedykta XVI, ks. bp Tadeusz Bronakowski wskazał rolę dziadków i osób starszych w społeczeństwie.

– Kościół zawsze otaczał dziadków szczególnym szacunkiem, uznając ich za wielki skarb z punktu widzenia ludzkiego i społecznego, jak również religijnego i duchowego – zaakcentował duchowny.

– Papież apelował, aby zawsze mocno reagować na to, co odczłowiecza społeczeństwo – dodał.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że wiara chrześcijańska zobowiązuje człowieka do szacunku, solidarności i otaczania opieką potrzebujących. Niezależnie od wieku i innych uwarunkowań. Dodał, że również same osoby starsze powinny pracować nad sobą.

– Nie istnieje wiek emerytalny, jeżeli chodzi o zasadę głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i przede wszystkim wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego – podkreślił.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wspomniał również o problemie praktykowania trzeźwości w życiu osób starszych.

– Eksperci mówią, że uzależnienie seniorów to cichy, a zarazem groźny problem. Chodzi przede wszystkim o uzależnienie od alkoholu i leków. Badania wskazują, że około 15 proc. seniorów pije zdecydowanie za dużo alkoholu – wskazał przewodniczący.

– Wśród najczęstszych przyczyn sięgania w starszym wieku po alkohol jest trudne do zniesienia znudzenie, obniżony nastrój czy też stopniowe pogarszanie się funkcji poznawczych – dodał.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zauważył, że seniorom zagraża również niebezpieczeństwo nadużywania różnych lekarstw, zwłaszcza ułatwiających zasypianie czy też przeciwbólowych. Wszystko to jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia i zagraża ich życiu.

 – Te problemy są dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Młodsi muszą być dla starszych – jak pisze papież Franciszek – aniołami, których posyła Pan, aby ukoić samotność, przynieść konkretną pomoc i wsparcie – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Starsi muszą być silni wiarą. Ich codzienna modlitwa to ogromny skarb – dodał.

Na zakończenie felietonu ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że starszy wiek, tak jak każdy inny okres życia, jeśli ma być udany, musi być przepełniony miłością – Bożą miłością, która daje szczęście i nadaje życiu prawdziwy sens.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl