fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. bp T. Bronakowski: Bł. Karolina Kózkówna jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czy nie jest przykładem zawstydzającym?

Jak podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski w felietonie „Myśląc Ojczyzna”, bł. Karolina jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czy nie jest w pewnym sensie przykładem zawstydzającym? Mówił o tym  św. Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej: „Czy święci są po to, żeby zawstydzać?” i odpowiadał: „Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości”. Potrzebny jest wszystkim, chociaż ta młodziutka dziewczyna swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych.

W felietonie „Myśląc Ojczyzna” ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, pokazał, w jaki sposób pielęgnować miłość do Chrystusa i trwać z Nim w przyjaźni. Wskazał, że najcenniejszym drogowskazem jest przykład ludzi świętych, którzy w swoim życiu postawili na Boga i Ewangelię. W sposób szczególny skupił się na postaci bł. Karoliny Kózkówny.

Historia jej życia stała się scenariuszem poruszającego filmu „Zerwany kłos”. Karolina była piękną, pogodną córką rodziców prowadzących niewielkie gospodarstwo na ziemi tarnowskiej. Mimo biedy i licznych obowiązków domowych wiele czasu poświęcała innym ludziom. W sposób szczególny miłowała głoszenie Ewangelii. Katechizowała swoje rodzeństwo i inne dzieci ze wsi. Uczyła je pieśni i modlitw, namawiała do wspólnego różańca, gorliwie zachęcała do życia według Bożych przykazań – przypomniał biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Życie bł. Karoliny Kózkówny zakończyło się w dramatycznych okolicznościach, gdy miała zaledwie 16 lat.

– Została brutalnie zamordowana przez bezwzględnego rosyjskiego żołnierza podczas I wojny światowej. Poniosła męczeńską śmierć broniąc cnoty czystości. Do niej więc odnosimy słowa Chrystusowego błogosławieństwa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” – zaznaczył ks. biskup.

Jak podkreślił, błogosławiona może być wzorem dla współczesnych młodych ludzi.

Bł. Karolina jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czy nie jest w pewnym sensie przykładem zawstydzającym? Mówił o tym  św. Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej: „Czy święci są po to, żeby zawstydzać ?” i odpowiadał: „Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości”. Potrzebny jest wszystkim, chociaż ta młodziutka dziewczyna swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych – dodał duchowny.

Ks. biskup zwrócił uwagę, że dla młodzieży szczególnie atrakcyjne wydają się zjawiska, które mają charakter „zakazanego owocu”.

O tych zagrożeniach mówił przed laty papież Benedykt XVI podczas spotkania z młodymi Brytyjczykami. Papież ostrzegał: „Każdy dzień stawia przed wami wiele pokus: narkotyki, pieniądze, seks, pornografia, alkohol, o których świat mówi wam, że przyniosą wam szczęście. Tymczasem są one niszczycielskie i powodują podziały”. Niestety tak wielu młodych całkowicie lekceważy ostrzeżenia i dobre rady. W ten sposób staje się łatwym łupem dla dzisiejszych demoralizatorów – wyjaśnił.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski pytał, czy przykład bł. Karoliny, młodej ewangelizatorki, nie jest potrzebny w czasach, gdy młodzi tak często wypierają się Boga?

– Czy nie jest to aktualny przykład, gdy dla chwilowej popularności i akceptacji wśród rówieśników młodzi nie lękają się popełniać grzechu, a czyż bł. Karolina, która oddała życie za cnotę czystości, nie zawstydza tak wielu młodych, którzy ulegając medialnym prowokatorom, traktują życie jak beztroską igraszkę? […] Czyż bł. Karolina nie jest głośnym wołaniem do wielu młodych, wulgarnie krzyczących, że „aborcja wyzwala i jest ok”, wołaniem o opamiętanie? Wpatrując się we wzór życia bł. Karoliny Kózkówny odnajdujmy wszyscy w naszych sercach wielką odwagę świętości  – podsumował biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

radiomaryja.pl

drukuj