[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wszelkie formy kryzysu, z jakimi przychodzi się nam obecnie mierzyć, są wezwaniem do ofiarnego i stanowczego zaangażowania na rzecz apostolstwa trzeźwości

Wszelkie formy kryzysu i trudnych wyzwań, z jakimi przychodzi się nam obecnie mierzyć, są wezwaniem do ofiarnego i stanowczego zaangażowania na rzecz apostolstwa trzeźwości, zwłaszcza że drastycznie rośnie liczba uzależnionych od alkoholu, a także inne straszliwe nałogi zbierają obfite plony wśród Polaków – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski odniósł się do tegorocznej sesji apostolstwa trzeźwości.

– Tegoroczna sesja apostolstwa trzeźwości odbyła się 9 listopada w formule online. Nasze spotkanie było poświęcone wyznaczeniu kierunku pracy apostolstwa trzeźwości w nowym roku duszpasterskim w 2021 roku. Jego hasło przewodnie brzmi „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Kryzys to słowo, które w obecnej sytuacji słyszymy bardzo często, czy sami je wypowiadamy. Na kryzys, który jest konsekwencją pandemii, nakładają się inne negatywne zjawiska społeczne, które niepokoją i powodują lęk o przyszłość – wskazał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

To doświadczenie jest czymś trudnym, bolesnym i stanowi czas walki z samym sobą, z różnymi problemami. Zwykle nie potrafimy dostrzec w nim czegoś pozytywnego – kontynuował.

– Przed nami staje poważne wyzwanie, by kryzys pokonywać, gdyż przebywanie w nim, to trwanie w napięciu i niepokoju, który odbiera radość z codziennego życia. Wszelkie formy kryzysu i trudnych wyzwań, z jakimi przychodzi się nam obecnie mierzyć, są wezwaniem do ofiarnego i stanowczego zaangażowania na rzecz apostolstwa trzeźwości, zwłaszcza że drastycznie rośnie liczba uzależnionych od alkoholu, a także inne straszliwe nałogi zbierają obfite plony wśród Polaków – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Ks. dr Marek Drzewiecki podkreśla, że każdy małżonek, rodzic, kapłan, polityk, samorządowiec, dziennikarz, twórca kultury, każdy szlachetny i odpowiedzialny człowiek powinien pamiętać o fundamentalnej zasadzie, że im trudniejsza jest sytuacja, w jakiej się znajdujemy, im bardziej dotkliwe są skutki pandemii, z im większą próbą charakteru i człowieczeństwa przychodzi się nam mierzyć, tym bardziej radykalnie należy dbać o własną trzeźwość oraz trzeźwość całego narodu – przywołał słowa duchownego ksiądz biskup.

– Tym większym błogosławieństwem dla wszystkich stają się ci, którzy decydują się na abstynencję i żyją w wolności dzieci Bożych. Nasza postawa trzeźwości musi być odpowiedzią na niewłaściwe, nietrzeźwe spojrzenie innych na życie. Konieczne jest radykalne przypominanie o abstynencji, co zaznaczył w swojej wypowiedzi inny prelegent sesji apostolstwa trzeźwości. Czy jesteśmy do tego gotowi, aby przede wszystkim swoim własnym życiem dać dobry przykład innym? Czy pamiętamy słowa apostoła Pawła, który w Liście do Rzymian napisał: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – pytał biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Abstynencja jest zwyciężaniem zła dobrem. Ona nam pomaga zachować trzeźwe myślenie, realizm w ocenie kryzysowej. Potrafimy właściwie oceniać zagrożenia, a jednocześnie nie ulegać panice czy zniechęceniu w obliczu trudności – podkreślił gość TV Trwam.

– Postawa abstynencji uczy zwyciężania siebie, pokonywania swoich słabości i pokus. Codzienna praca nad sobą, oparta na współpracy z Bożą łaską, jest zaprawianiem się w walce. Musimy sobie zdawać sprawę, że każdorazowy kryzys jest czasem oczyszczania się naszego wewnętrznego człowieka. Abstynencja jest formą ascezy. Pomoże nam w zjednoczeniu z Bogiem i innymi ludźmi. Obecny kryzys musimy potraktować jako czas doświadczenia, w którym mamy oczyszczać się ze swoich złych skłonności, nałogów i grzechów – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Mamy się nawrócić do Pana całym swoim sercem – akcentował felietonista.

– To właśnie ta myśl powtarzała się w wypowiedziach różnych specjalistów duchownych i świeckich. Pan profesor Krzysztof Wojcieszek powiedział, że musimy nauczyć się spoglądać na trudności jako na rodzaj zasobu, coś, co może przynieść zmianę. To, co obecnie przeżywamy, jest wezwaniem do zmiany, nawrócenia, spostrzeżenia tego, co było już zapomniane. Spróbujmy dzisiaj dostrzec w trudnych sytuacjach szansę i zastanówmy się, jak ją z Bożą pomocą dobrze wykorzystać, aby zmienić siebie, ojczyznę i świat. Jeśli nasze tu i teraz oparte jest na Bogu, Jego miłości i trosce o tych, których najbardziej kochamy, to kryzys staje się dla nas czasem mobilizacji i szansy na jeszcze większą dojrzałość – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl