fot. mon.gov.pl

Dzień Podchorążego

Wojsko Polskie obchodzi dziś Dzień Podchorążego, święto ustanowiono na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830 roku. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zainicjowali akcję powstańczą atakiem na Belweder. Wówczas była to siedziba rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej, Pawłowicza Romanowa. Tak rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych m.in. w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W tym roku uroczystości ze względu na epidemię będą skromniejsze.

Inicjatorem tzw. nocy listopadowej był podporucznik Piotr Wysocki – przypomina, mjr Marek Kwiatek, rzecznik prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Ten atak dał początek Powstaniu Listopadowemu. Ten zryw, co prawda nie zakończył się zwycięstwem, ale na pewno prowadził nas do niepodległości. Ten dzień jest więc dniem chluby i chwały polskiego oręża – wskazuje.

Na piątkę tamtych wydarzeń wszystkie szkoły wojskowe w naszym kraju obchodzą Dzień Podchorążego.

To ważne święto również dla Lotniczej Akademii Wojskowej – akcentuje mjr Marek Kwiatek. Większą część uroczystości przeniesiono do sieci, odbędą się m.in. spotkania on-line ze znanymi polotami.

Oczywiście będzie też takie symboliczne przekazanie funkcji kierowniczej przez kadrę honorową uczelni. Rektor odda klucze do uczelni podchorążym – podkreśla rzecznik prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Zostaną także złożone kwiaty i zapalone znicze m.in. przed tablicą śp. gen. pilota Andrzeja Błasika oraz na grobie gen. bryg. pilota Szczepana Ścibiora.

Przed pandemią co roku organizowane były m.in. bale podchorążych, inscenizacje nocy listopadowej oraz pełnienie honorowej służby wewnętrznej i wart, które współcześni podchorążowie pełnią w historycznych mundurach z 1830 roku.

RIRM

drukuj