GUS: Znaczny spadek zamówień w przemyśle

W marcu nastąpił wyraźny spadek nowych zamówień w przemyśle. W stosunku rocznym jest ich o 16,2 proc. mniej. Jeszcze miesiąc wcześniej odnotowano dodatni bilans, biorąc pod uwagę ujęcie roczne. W lutym nastąpił wzrost o 5,2 proc. – wynika z danych GUS.

W marcu zmniejszyły się też o 24,3 proc. rdr zamówienia na eksport. Mimo spadku w ujęciu rocznym, w ujęciu miesiąc do miesiąca nastąpił wzrost na tym polu o 4 proc.

W opinii dr Grzegorza Piątkowskiego, ekonomisty, sytuacja ma związek ze spowolnieniem gospodarczym naszych zagranicznych partnerów.

– Trzeba mieć zawsze na uwadze, że mimo wzmocnienia gospodarczego naszego kraju, w bardzo dużym stopniu jesteśmy zależni od otoczenia międzynarodowego. Minęły już czasy, gdy każde państwo było całkowicie niezależne i nie było przełożenia gospodarczego i biznesowego w innych państwach na to, co dzieje się w Polsce. Tym, co oddziałuje na Polskę jest spowolnienie Niemiec. Niemcy to nasz największy partner eksportowy, więc te kwestie są bardzo zależne od stanu gospodarki niemieckiej, ale też od struktury zamówień niemieckich – mówi dr Grzegorz Piątkowski.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wybory i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl