fot. spis.gov.pl

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Taki spis organizowany jest raz na 10 lat. Ankiety można wypełnić drogą internetową na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Organizatorem spisu jest [Główny Urząd Statystyczny]. W każdym województwie ma on swoje urzędy odpowiadające za spis w regionach.

– Są to jedyne badania, które dają nam tak szeroki zakres danych o ludności. Nie tylko danych demograficznych, czyli: wiek, płeć, ale także liczbę i strukturę rodzin, liczbę dzieci w rodzinach – podkreśla Arleta Olbrot z Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Ankietę można wypełnić przez internet na stronie spis.gov.pl. Można się też spisać poprzez kontakt z rachmistrzem.

– W tej chwili funkcjonuje spis na żądanie dostępny na infolinii spisowej: 22 279 99 99. Tam można wybrać kanał: spis na żądanie i połączyć się z rachmistrzem spisowym – zrealizować spis poprzez telefon – dodaje.

Dodaje Arleta Olbrot. W każdej gminie funkcjonuje również gminne biuro spisowe. Tam również można uzyskać pomoc.

– Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, do wielu drzwi wielkopolskich gospodarstw domowych zapuka rachmistrz. Jeśli nie, odpowiedzi będzie można udzielić przez telefon – zaznacza tłumaczy wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Udział w spisie jest obowiązkowy dla polskich obywateli i przebywających tu cudzoziemców. Za odmowę odpowiedzi grozi grzywna do 5 tysięcy złotych, a za podawanie nieprawdziwych informacji nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

 

TV Trwam News

drukuj