fot. PAP/Mateusz Marek

Premier M. Morawiecki w Portugalii: Zdecydowanie opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów na szczepionki

Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji; przyspieszenia w produkcji, to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii – podkreślił dziś premier RP, Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, dzisiaj uczestniczy w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Wcześniej reprezentował Polskę podczas Szczytu Społecznego. [czytaj więcej]

https://twitter.com/PremierRP/status/1390969543019859968

Mateusz Morawiecki powiedział na przedpołudniowym briefingu prasowym, że w piątek do późnych godzin nocnych odbywała się „bardzo gorąca debata” dotycząca szczepionek przeciw COVID-19, patentów na szczepionki oraz procesu szczepień w Europie.

„Cały czas kładziemy nacisk, aby tych szczepionek właśnie w Europie i dla mieszkańców Unii Europejskiej było jak najwięcej. Ale debata dotyczyła też zniesienia, czy uwspólnotowienia patentów” – relacjonował.

„Nam chodzi o to, żeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w UE mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne. Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii” – podkreślił.

https://twitter.com/PremierRP/status/1390954140596068357

Premier zaznaczył, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będzie można szybciej dostarczyć szczepionki również do innych krajów świata. Wskazywał, że należy zaszczepić przynajmniej 70-80 proc. populacji całego świata.

Przyznał jednocześnie, że w temacie patentów były różnice zdań.

„Zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane” – zapewnił.

https://twitter.com/PremierRP/status/1390954530070802432

Premier RP zwrócił uwagę, że podczas spotkania unijnych liderów w Porto toczą się również dyskusje dotyczące optymalnego modelu społecznego. Zapewnił, że z „ogromną dumą” przedstawiał osiągnięcia Polski w tym zakresie, gdzie „w centralnym punkcie znajduje się rodzina”. W tym kontekście powiedział, że w naszym kraju częściowo przebudowano system podatkowy tak, aby służył rodzinom i wychowywaniu dzieci.

„Wskazywałem także na zasadność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego, ponieważ im szybszy wzrost gospodarczy przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny” – mówił premier.

Podkreślił, że do tego szybkiego wzrostu gospodarczego bardzo przyda się europejski program odbudowy, w wyniku którego – mówił – chcemy dokonać „największego w historii Polski szarpnięcia w programach inwestycyjnych”.

„Największego wzrostu w programach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych” – podkreślił.

Mateusz Morawiecki powiedział, że europejski program odbudowy jest również przedmiotem rozmów w Porto.

„Uzgadniamy zasady, według których europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać” – poinformował.

„A ja dodam: przede wszystkim mają na tym skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też polonizacji, czy repolonizacji – można powiedzieć – całego prawa zamówień publicznych, żeby małe i średnie firmy – co jest zgodne z prawem UE – miały pewnego rodzaju preferencje. To też temat, który tutaj z kilkoma premierami dyskutowałem” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Celem nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej jest m.in. przyjęcie przez szefów państw i rządów tzw. Deklaracji z Porto. Ponadto planowane są dyskusje na temat walki z pandemią COVID-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

https://twitter.com/PremierRP/status/1390760280083337221

PAP

drukuj