fot. PAP/EPA

UE: 14 września nadzwyczajne spotkanie ws. migrantów

Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zbiorą się 14 września na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli – poinformowała w niedzielę luksemburska prezydencja w Radzie UE. To reakcja na pogarszający się kryzys migracyjny w Europie.

W komunikacie władze Luksemburga napisały, że kryzys dotyczący migrantów i uchodźców „ostatnio osiągnął bezprecedensowe rozmiary”.

Aby ocenić sytuację w terenie i podejmowane działania polityczne oraz by omówić nowe inicjatywy mające na celu opracowanie silniejszej europejskiej odpowiedzi, luksemburski minister ds. imigracji i polityki azylowej Jean Asselborn postanowił zorganizować nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych – czytamy w oświadczeniu.

W niedzielę o pilne zwołanie takiego spotkania zaapelowali ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy – głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu – napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

PAP/RIRM

drukuj