fot. Monika Bilska

Telekonferencja unijnych przywódców ws. koronawirusa

Dzisiaj odbędzie się telekonferencja unijnych przywódców poświęcona walce z koronawirusem.

To druga rozmowa członków Rady Europejskiej od wybuchu pandemii. Przywódcy mają omówić bieżącą sytuację oraz podjąć decyzję w sprawie wspólnych działań na poziomie Wspólnoty.

Władze Polski proponują zamknięcie granic – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

– Polska uważa, że w tej sytuacji, którą mamy obecnie, powinniśmy podjąć działania dotyczące zamknięcie granic – to, co zrobiła Polska. Oczywiście są to samodzielne decyzje krajów. My możemy jedynie rekomendować, by podjąć wspólne, skoordynowane działania w tym zakresie. Oczywiście każde państwo podejmuje działania adekwatnie do sytuacji w swoim państwie. Jak widzimy, niektóre państwa UE te działania mają spóźnione w stosunku do Polski i pytają, w jaki sposób my rozwiązujemy tę kwestię i w jaki sposób mogą to zrobić u siebie – podkreślił Piotr Müller.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała wczoraj, by w ramach walki z koronawirusem wprowadzić na 30 dni ograniczania podróży do UE.

Na propozycję Komisji, by zamknąć granice Unii, muszą się zgodzić państwa członkowskie UE.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że chce tę sprawę oficjalnie „sfinalizować” dzisiaj. Kwestia ta była omawiana z przywódcami unijnymi już podczas weekendu.

RIRM

drukuj