fot. flickr.com

4,5 mld złotych unijnego dofinansowania na polski transport i infrastrukturę

Prawie 4,5 miliarda złotych unijnego dofinansowania zostanie przeznaczone na polski transport oraz infrastrukturę. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zostaną przekazane m.in. na rozbudowę kolei oraz Portu Gdynia.

4,5 miliarda złotych – tyle trafi do czterech podmiotów na rozwój infrastruktury i transportu. Unijne dofinansowanie będzie pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Największą pulę środków przeznaczamy, przeznacza UE i państwo polskie na projekty kolejowe. Kolej jest priorytetem w tej perspektywie – zaznacza Przemysław Gorgol z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Beneficjentami podpisanych dzisiaj umów są m.in. PKP S.A oraz PKP PLK. Powstanie 59 nowych dworców kolejowych, a linie zostaną zmodernizowane – zaznacza prezes PKP S.A Krzysztof Mamiński.

– To Gdańsk, to Rzeszów i cała linia helska, to dworce będące pod opieką konserwatora zabytków – wskazuje Krzysztof Mamiński.

Środki otrzymała także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ponad pół miliarda złotych zostanie przeznaczone na odcinek drogi S7 z Warszawy do Grójca – mówi zastępca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Jacek Gryga.

– Jest bardzo ważna w hierarchii ważności dróg w tym kraju, łącząca Gdańsk, poprzez Warszawę, Kielce, Kraków z rejonami górskimi – podkreśla Jacek Gryga.

Na rozbudowę środki otrzyma także Port w Gdyni. Planowane jest pogłębienie toru podejściowego, akwenów wewnętrznych oraz przebudowa nadbrzeży – zaznacza prezes portu w Gdyni Adam Meller.

– Port Gdynia stanie się portem głębokowodnym, portem, który będzie mógł bez ograniczeń przejmować i obsługiwać statki, największe statki, które będą wpływały do basenu Morza Bałtyckiego – akcentuje Adam Meller.

Łączna kwota unijnych funduszy przeznaczonych na program Infrastruktura i Środowisko wyniesie ponad 90 miliardów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj