fot. PAP/EPA

UE przekazała 1 mln euro na walkę ze skutkami huraganu Ian

Unia Europejska przeznaczyła 1 mln euro na pomoc dla ludności oraz likwidację zniszczeń spowodowanych przez huragan Ian, który pod koniec września przeszedł przez Kubę. Większość środków trafi do prowincji Pinar del Rio.

Jak poinformowała w komunikacie Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności, działająca w imieniu UE w kwestii kryzysów humanitarnych, przekazane środki mają zostać wykorzystanie przede wszystkim by zapewnić tymczasowe schronienie osobom, które straciły domy, a także na przywrócenia dostaw wody.

“Nasza pomoc trafi bezpośrednio do osób, które zostały poszkodowane przez kataklizm” – zapowiedział komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarczicz.

Jak ustalił niezależny portal CiberCuba, większość środków unijnych trafi do położonej na zachodzie wyspy prowincji Pinar del Rio. W wielu tamtejszych miejscowościach huragan zniszczył ponad 80 proc. domostw.

Z szacunków lokalnych władz wynika, że w dalszym ciągu w Pinar del Rio występują poważne niedobory prądu. Jest to efektem zniszczenia przez wiatr 90 proc. sieci wysokiego napięcia w tej prowincji.

Według CiberCuba znaczącą pomoc dla poszkodowanych przez huragan Ian skierowały w ostatnich dniach na wyspę kubańskie wspólnoty imigrantów. Obejmuje ona głównie transporty z żywnością, odzieżą i lekami.

Wskutek uderzenia huraganu Ian na Kubie śmierć poniosło pięć osób. Żywioł zniszczył około 55 tys. budynków, głównie w zachodniej części wyspy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl