fot. www.gov.pl

Relacje Polski z UE znów mogą się zaostrzyć

Na horyzoncie kolejne możliwe spory Polski z Komisją Europejską. Bruksela zgłasza wątpliwości wobec komisji do spraw rosyjskich wpływów. Mówi o kontroli wyborów. Forsuje mechanizm relokacji. Opóźnia też rekompensatę dla rolników. To wszystko przy sprzeciwie rządu i w czasie kampanii wyborczej.

– Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce – oświadczył komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości, Dider Reynders.

– Polski Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależny – powiedziała przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.

– Polscy obywatele są ofiarami tego zacofanego programu polskiego rządu – wykrzykiwał europoseł Guy Verhofstadt.

To tylko kilka wypowiedzi unijnych decydentów z ostatnich lat pod adresem Polski. Zarzuty o brak praworządności i poszanowania demokracji miały uderzyć w rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dziś, u progu wyborów parlamentarnych, pada pytanie, jak dotychczasowe relacje na linii Warszawa-Bruksela wpłyną na kampanię wyborczą.

– Oni mają takie wyobrażenie o tym, że w Polsce albo będzie rząd im przychylny, albo rząd słaby – powiedział socjolog, prof. Arkadiusz Jabłoński.

Być może z tego powodu relacje Polski i Brukseli przez ostatnie osiem lat nie układały się najlepiej. Niewykluczone, że wzajemne stosunki mogą się pogorszyć. Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Polski w sprawie tworzenia komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów w naszym kraju. Nadal blokuje środki dla Polski na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Opozycja przekonuje, że tylko ona jest gwarantem odblokowania pieniędzy.

– To jest plan wielowątkowy. On jest krótkodystansowy i pewnie jest to próba wpłynięcia na wynik wyborów w Polsce, chodzi o pożądany przez Ursulę von der Leyen powrót Donalda Tuska – zaznaczył w „Polskim punkcie widzenia” prof. Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Polityk odniósł się przy tym do wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej.

– Teraz, mój drogi Donaldzie, wrócisz do swojego kraju, by ponownie stać przy naszych wartościach. Pamiętaj Donaldzie, kiedy znów cię spotkamy, zobaczymy cię, tak jak powiedziałeś, jako premiera – mówiła Ursula von der Leyen.

W sprawie KPO pojawiło się światełko w tunelu. Wiceszefowa Komisji Europejskiej, Vera Jurova, zapewniła, że nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym spełnia tak zwany kamień milowy dotyczący sądownictwa.

„Ta kwestia była intensywnie konsultowana z Komisją. Potwierdziliśmy przedstawicielowi polskiej strony, że to może rozwiązać pewne problemy. Nie wszystkie, ale pewne” – oświadczyła Vera Jurova.

To pierwsza tak wyraźna deklaracja przedstawiciela Komisji Europejskiej w tej sprawie. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie liczą jednak na odblokowanie środków na KPO.

– Wątpię, żeby udostępnili nam środki przed wyborami. Cały czas liczą na to, że przegramy wybory w Polsce – wskazał wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński.

Bruksela nadal nie wypłaciła Polsce 40 milionów euro rekompensaty za kryzys zbożowy, choć obiecała, a rolnicy czekają na pomoc.

– To Ursula von der Leyen zdecydowała o przełożeniu terminu wypłaty. (…) Z mojego punktu widzenia nie ma powodów, by wstrzymywać się z decyzją – zaznaczył unijny komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Relacje między Polską a Brukselą może zaostrzyć także unijny mechanizm przymusowej relokacji. Projekt KE w tej sprawie został przegłosowany większością kwalifikowaną, nie uwzględniając sprzeciwu Polski i Węgier. Złamano traktaty – podkreślił politolog, prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

– Zgodnie z traktatem państwa członkowskie powinny decydować jednomyślnie, dlatego że polityka w tej sprawie jest domeną państw członkowskich – zwrócił uwagę prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Sejm, głosami Prawa i Sprawiedliwości, przyjął uchwałę sprzeciwiającą się przymusowej relokacji. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, zapowiedział także ogólnokrajowe referendum w tej sprawie. Decyzja Polaków będzie poważnym argumentem w rozmowach z Brukselą.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl