Akcyza za prąd zostanie obniżona – posłowie przyjęli ustawę

Sejm uchwalił projekt rządowej ustawy dot. obniżenia akcyzy na prąd. Zgodnie z nim akcyza zmniejszy się z obecnych 20 zł do 5 zł za megawatogodzinę, a opłata przejściowa zostanie zredukowana o 95 proc.

Rząd zaproponował też autopoprawkę, w której przewiduje np. rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną, na co przeznaczono 4 mld zł.

Ma to zapobiec podwyżkom cen energii elektrycznej. Koszty miały wzrosnąć w związku z polityką klimatyczną UE, a dokładniej rosnącymi cenami pozwoleń na emisję CO2.

Podczas I czytania projektu głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Ceny prądu nie wzrosną. Dotrzymujemy słowa – powiedział szef rządu.

– Jest to sprawa ważna, nad którą rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawicy, pochyla się i wypracowuje rozwiązanie , które będzie dobre dla polskich rodzin, dobre dla Polaków . My pokazujemy jednocześnie determinację do walki o niskie ceny energii w okolicznościach niesprzyjających, bo rzeczywiście sytuacja była bardzo jednoznaczna. W czasach waszych rządów o ile podniosły się ceny energii – przez cztery lata rządów PO-PSL (2008-2012)? O 50 proc. – przypomniał premier.

Część opozycji zarzucała rządowi, że sam jest winien wzrostowi cen energii i próbuje naprawiać własne błędy. Krytykowano też sam projekt – zdaniem niektórych „pisany na kolanie”, z którym posłowie nie mieli czasu się zapoznać.

Mimo to za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 389 posłów, 3 osoby były przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl