fot. pixabay.com

Mniejsze zużycie energii pomoże ograniczyć skutki kryzysu energetycznego

Mimo zamrożenia cen prądu, w nadchodzącym roku warto oszczędzać energię. Apelują o to rząd oraz eksperci, gdyż mniejsze zużycie pomoże ograniczyć skutki kryzysu energetycznego.

Wojna na Ukrainie spowodowała skokowy wzrost cen prądu i konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Polacy jednak mogą spać spokojnie, bo system elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a dzięki działaniom rządu w nadchodzącym roku za prąd nie zapłacimy więcej niż obecnie.

Mimo tak korzystnej sytuacji nie powinniśmy zapominać o racjonalnym gospodarowaniu energią – apeluje ekspert ds. energetyki, dr Aureliusz Miklaszewski.

Zamrożenie cen energii jest znakomitym posunięciem rządu, chroniącym większość społeczeństwa przed podwyżkami cen energii. Jest jedna ogromnie ważna sprawa – żeby zamrożenie cen energii nie usypiało aktywności społecznej, abyśmy mając względnie tani prąd, nie zaniedbali oszczędzania energii i efektywności energetycznej. Jeżeli będziemy minimalizować nasze potrzeby energetyczne, (…) to w przyszłym roku znacznie łagodniej będziemy przechodzić ewentualne perturbacje energetyczne – wskazał dr Aureliusz Miklaszewski.

Pomoc w oszczędzaniu prądu może stanowić narzędzie dostępne na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Pokazuje ono tzw. godziny szczytu zużycia energii na najbliższą dobę. To właśnie w tym przedziale czasowym najlepiej oszczędzać prąd, np. poprzez odłączenie z gniazdek urządzeń pozostających w stanie czuwania czy niekorzystanie z najbardziej prądożernych sprzętów.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl