Beata Szydło spotkała się w Rydze z łotewską Polonią

W Rydze rozpocznie się dziś szczyt Chiny – Europa Środkowo-Wschodnia. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło. Wizytę w stolicy Łotwy szefowa rządu rozpoczęła od wizyty w polskiej szkole i spotkania z Polonią.

Obecnie na Łotwie mieszka około 60 tysięcy Polaków. Ryga to jeden z dwóch rejonów kraju, w których osiedliło się najwięcej naszych rodaków. Premier Beata Szydło  swoją wizytę na Łotwie rozpoczęła już w piątek wieczorem – właśnie od spotkania z Polonią.

Od lat 80. na Łotwie nastąpiło ożywienie ruchu narodowego. Dziś działają tu ośrodki kultury, oświaty czy sportu. Otwierane są polskie kościoły, organizuje się szkolnictwo. W tym roku mija 25 lat odrodzenia się polskiego szkolnictwa na Łotwie. Premier Beata Szydło udała się do polskiej szkoły, gdzie czekali na nią uczniowie z rodzicami, dyrektor placówki oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.

– To jest wspaniałe, że mimo, iż rozsiani po wielu miejscach, poza granicami, tymi administracyjnymi, Polacy pamiętają, kultywują i żyją cały czas sprawami Polski. Bo w sercu nie ma granic (…). Obowiązkiem polskiego państwa jest myśleć o każdym polskim obywatelu, ale też o potomkach Polaków – podkreślała premier Beata Szydło.

Polska w sercu to to, co nas łączy – dodała premier i zapewniła, że obecny rząd pamięta i stara się wspierać Polaków żyjących na Wschodzie.

Z okazji wizyty premier uczniowie przygotowali specjalny występ artystyczny. Łotewscy Polacy pamiętają o swoich korzeniach.

– Polska jest dla mnie taką ojczyzną, że jak jestem w tej szkole, to czuję, jakbym był w Polsce, i to jest takie przyjemne – mówi Armans, uczeń 6 klasy polskiej szkoły im. Ity Kozakiewicz.

Patronem polskiej placówki jest Ita Kozakiewicz, polska działaczka społeczna  na Łotwie. Polskie szkoły, a także Związek Polaków na Łotwie dbają, aby polska historia, patriotyzm i tradycje były kultywowane i przekazywane młodemu pokoleniu.

– Kultywujemy tę kulturę, zachowujemy – przez język polski, religię. Teraz szykujemy się, będzie wielka impreza: obchody Święta Niepodległości Polski – mówi Ryszard Stankiewicz, prezes Związku Polaków na Łotwie.

Ważna rolę integrującą naród Polski na Łotwie pełni również Kościół katolicki, mówi arcybiskup Ryski Zbigniew Stankiewicz.

– Myślę, że wiara bardzo pomogła też przetrwać i zachować własną tożsamość – zaznacza ks. abp Zbigniew Stankiewicz, arcybiskup Rygi. 

Premier Beata Szydło weźmie dziś także udział w rozmowach bilateralnych z premierami: Łotwy, Chorwacji, Serbii i Chin. Po południu rozpocznie się szczyt Chiny – Europa Środkowo-Wschodnia.


Małgorzata Czernecka/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl