Redemptoryści polscy w latach 1883-1939

„Redemptoryści polscy w latach 1883-1939” to nowa pozycja w cyklu „Studia z dziejów redemptorystów polskich”, autorstwa o. dr. Mariana Sojki CSsR.

Obchodzony kilka lat temu jubileusz stulecia istnienia Prowincji Warszawskiej (1909-2009) stał się inspiracją i zachętą dla współczesnych redemptorystów do wnikliwego studium nad własną przeszłością. Celem obchodów jubileuszowych nie było jednak jedynie uczczenie chwalebnej historii, ale również apostolskie ożywienie i rozeznawanie wyzwań teraźniejszości. Zapoczątkowana wówczas naukowa seria wydawnicza „Studia do dziejów redemptorystów polskich” zaowocowała wydaniem materiałów z jubileuszowej konferencji „Wierni tradycji – otwarci na znaki czasu” oraz niezwykle cenną publikacją „Bibliografia redemptorystów polskich (1883–2008)”.

Seria ta zostaje wzbogacona o kolejny tom, dzięki rozprawie autorstwa o. dr. Mariana Sojki CSsR. Opisuje on niezwykle ważny etap dziejów naszej prowincji, obejmujący okres jej narodzin i dynamicznego rozwoju, który został brutalnie przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Rozprawa jest próbą całościowego opisania wszystkich pól życia i aktywności redemptorystów polskich w latach 1883–1939, poczynając od ustroju i organizacji wspólnot, poprzez formację i różne formy posługi apostolskiej: misyjnej, rekolekcyjnej, duszpasterskiej, pisarskiej i wydawniczej. Dynamiczny rozwój Zgromadzenia w Polsce zaowocował powołaniem samodzielnej polskiej prowincji, która pozostaje dziś najliczniejszą na świecie jednostką Zgromadzenia Redemptorystów.

redemptor.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl