Na Łotwie rozpocznie się dziś szczyt grupy „16+1”

Po południu w Rydze rozpocznie się szczyt Chiny – Europa Środkowo-Wschodnia. Spotkania w tym formacie maja służyć przede wszystkim zacieśnieniu relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywaniu rozwiązań dot. rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy partnerami.

Polskę na szczycie reprezentuje premier Beata Szydło. Wczoraj szefowa polskiego rządu spotkała się w polskiej szkole im. Ity Kozakiewicz z naszymi rodakami mieszkającymi na Łotwie. [czytaj więcej] Tu się czuję Polskę – mówiła premier w swoim wystąpieniu.

– Tutaj jest Polska, tutaj jest się w Polsce – brzmi pięknie język polski, dzieci mówią przepięknie po polsku. Myślę, że w wielu szkołach w Polsce mogliby uczniowie uczyć się tak pięknego, literackiego języka, jakim posługują się tutaj uczniowie. Tutaj się czuje naszą kulturę, naszą tradycję, naszą historię. I to jest wspaniałe, że mimo, iż rozsiani po wielu miejscach, poza granicami, tymi administracyjnymi, Polacy pamiętają, kultywują i żyją cały czas sprawami Polski – podkreślała premier Beata Szydło.

Wizyta polskiej premier zbiegła się z 25-leciem odrodzenia szkolnictwa polskiego na Łotwie.

W uroczystości brali udział m.in. arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz i władze Związku Polaków na Łotwie. W rozmowie z naszym reporterem ks. arcybiskup zwracał uwagę na związek wiary i kultury.

– Myślę, że wiara bardzo pomogła też przetrwać i zachować własną tożsamość. Bo pamiętam, jeszcze z dzieciństwa, pierwszą książką, z której uczyłem się historii Polski była „Bóg i Ojczyzna” – przedwojenne wydanie modlitewnika, gdzie była też krótka historia, zarys Polski – powiedział ksiądz arcybiskup Rygi. 

Polacy zaczynali się osiedlać na terenie obecnej Łotwy od XVI wieku. Zamieszkują głównie wschodnią część kraju oraz Rygę. Według oficjalnych statystyk z 2013 roku, na Łotwie zarejestrowano blisko 49 tys. Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl