By Architect of the Capitol - aoc.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7531712

Ukraina czeka na decyzję amerykańskiego Senatu w sprawie pakietu pomocowego o wartości prawie 61 miliardów dolarów

Ukraina oczekuje na ruch Senatu po tym, jak w sobotę Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy o wartości prawie 61 miliardów dolarów. Do zatwierdzenia ustawy przez wyższą izbę Kongresu ma dojść we wtorek.

W pobliżu oblężonego Kupiańska na wschodzie Ukrainy żołnierze oczekują na sprzęt wojskowy.

– Gdyby uchwalono ustawę dotyczącą pakietu pomocowego wcześniej, stracilibyśmy mniej ziemi – mówił jeden z żołnierzy.

Prezydent Ukrainy wskazał, że największe braki Ukraina ma w obronie powietrznej.

– Główną kwestią jest obrona powietrzna. Robimy wszystko, co w naszej mocy, kontaktujemy się z naszymi partnerami, aby bronić naszego nieba i zwiększać liczbę systemów w rękach naszych myśliwców – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Eksperci oceniają, że przyjęty przez Izbę Reprezentantów pakiet to znaczący krok, ale nie oznacza to jeszcze wyrównania szans w wojnie z Rosją, bo niecała kwota rzeczywiście trafi na Ukrainę.

„Znaczna część z prawie 61 mld dolarów – około 13 mld dolarów – ma na celu uzupełnienie amerykańskich zapasów. Może to pozwolić na przekazanie innego sprzętu w formie darowizny, ale oznacza to, że nie wszystkie pieniądze trafią na Ukrainę – zwłaszcza że kolejne 7,3 mld dolarów zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów operacji USA w Europie. Około 28 mld dolarów przeznaczono na bezpośrednie dostawy uzbrojenia na Ukrainę” – zaakcentował Matthew Savill, ekspert Royal United Services Institute.

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 311 do 112. Za byli wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów. Przedstawiciele skrajnie prawicowych Republikanów zagrozili dymisją Mike Johnsona, spikera Izby Reprezentantów. On tłumaczył, że system pożyczek, który zaproponowała Izba Reprezentantów, jest innowacją.

– Nie ma wątpliwości, że Izba wprowadziła wiele znaczących poprawek do projektu ustawy Senatu, a ustawę, którą tam przesłaliśmy, jest znacznie lepsza – podkreślał Mike Johnson.

Amerykańskie dostawy rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu. Kijów liczy, że dojdzie do tego jak najszybciej.

– Czas pomiędzy decyzjami politycznymi a zadaniem realnych porażek wrogowi na froncie, pomiędzy zatwierdzeniem pakietu pomocowego a zapewnieniem sił naszym chłopakom – należy ten czas skrócić do minimum – podsumował ukraiński prezydent.

Od Senatu zależy, kiedy sprzęt zacznie trafiać na front. Izba wyższa Kongresu ma rozpocząć rozpatrywanie przyjętej przez Izbę ustawy we wtorek. Następnie trafi ona do podpisu prezydenta Joe Bidena.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl