fot. PAP/Mateusz Marek

Rolnicy przybędą do Warszawy. Transmisja w TV Trwam oraz na profilu Facebookowym i YouTube Radia Maryja

Warszawa będzie w środę w centrum protestów rolników. Do stolicy mają wjechać traktory. Na dwa dni przed manifestacją premier Donald Tusk zapowiadał, że jeszcze w tym tygodniu ogłosi propozycję zmiany niektórych zapisów Europejskiego Zielonego Ładu. Wydarzenie będzie transmitowane od godziny 11.00 w TV Trwam oraz na profilu Facebookowym i YouTube Radia Maryja.

Rolnicze protesty, które nie tracą na sile, zmuszają premiera do reakcji.

– Będę także w najbliższych dniach występował z konkretną inicjatywą dot. rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu; rewizji, której zadaniem będzie ochrona europejskiego rynku rolnego i producentów żywności – powiedział premier Donald Tusk w Wilnie.

Adresatem propozycji ma być Komisja Europejska i przywódcy państw członkowskich. Do tej pory żadne szczegóły nie zostały podane. Pytanie, co na to rolnicy, bo gdy premier mówi o rewizji przepisów, rolnicy oczekują całkowitego porzucenia Zielonego Ładu.

– Być albo nie być, żyć albo nie żyć. To jest wycofanie się z Zielonego Ładu – wyjaśnił Janusz Białoskórski, Stowarzyszenie Rola Wielkopolski.

Donald Tusk złożył również deklarację dotyczącą zboża z Rosji i Białorusi. Zapowiedział nałożenie sankcji, ale dodał, że Polska nie będzie podejmowała decyzji w tej sprawie sama. Premier apeluje do marszałka Sejmu o procedowanie uchwały wzywającej Komisję Europejską do podjęcia kroków.

– Jestem przekonany, że wspólna europejska decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu – zaznaczył Donald Tusk.

Samodzielnie decyzję o embargu na handel z Rosją podjęła wcześniej Łotwa. Po dwóch latach wojny Rosja dalej zarabia na nim w Unii Europejskiej. Zasypuje Europę tańszym zbożem. W Polsce zarabia co dziesiąte euro. Rolnicy już jakiś czas temu alarmowali, że zboże z Rosji i Białorusi również jest problemem. Podobnie, jak umowa handlowa z krajami Mercosur.

– W swoich postulatach nie mamy bezpośrednio zamknięcie granicy z Ukrainą, tylko zakaz wprowadzania na rynek europejski produktów wytworzonych w sposób niezgodny z normami unijnymi – wyjaśnił Emil Lemański ze Stowarzyszenia Rola Wielkopolski.

Rolnicy powracają w środę do Warszawy. Protest rozpoczną o godz. 11.00 w Alejach Ujazdowskich, przed kancelarią premiera. Stamtąd przejadą przed gmach Sejmu. Tym razem na ulicach stolicy mają pojawić się również rolnicze ciągniki. Protest wesprze pracownicza „Solidarność”. Wydarzenie będzie transmitowane od godziny 11.00 w TV Trwam oraz na profilu Facebookowym i YouTube Radia Maryja.

– Jesteśmy 6 marca z rolnikami, a także powołaliśmy sztab specjalny, na którym będziemy przygotowywać nasze kolejne akcje protestacyjne. Na 6 marca się nie skończy – wskazał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Rolnicy nie przerywają protestu, bo ostatnie spotkanie z premierem nie przyniosło przełomu. Część protestujących w ogóle nie została wpuszczona na rozmowy. Kolejne spotkanie z premierem może odbyć się w najbliższy czwartek.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl