fot. https://cozl.eu/#info

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, lekarz onkolog, wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – poinformował we wtorek marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

„Wczoraj, 4 marca, odeszła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, wybitny lekarz onkolog, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (COZL) w latach 2006-2016 oraz 2019-2024” – napisał Jarosław Stawiarski na Facebooku.

Marszałek przypomniał, że marzeniem prof. Elżbiety Starosławskiej było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie.

„To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym” – napisał.

„W godzinach nocnych odeszła do Wieczności Prof. Elżbieta Starosławska. Twórca potęgi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Człowiek o potężnym sercu i miłości dla bliźniego. To ogromna strata dla Lublina, Lubelszczyzny i całej Polski” – napisał na platformie X (dawniej Twitter) poseł PiS, były szef MEN Przemysław Czarnek.

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bogu za dar Jej życia i prosimy, by Bóg, który jest Dobry przyjął Ją do chwały nieba” – podała na Facebooku parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie prowadzona przez ojców bernardynów.

Profesor Elżbieta Starosławska niejednokrotnie gościła w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Człowiek niezwykle oddany Panu Bogu i ludziom, niezwykle. Bardzo wielu ludzi uratowała razem ze swoją załogą wspaniałą. Także bardzo proszę o modlitwę. No szkoda mi. To spadło tak nagle. Wiem, że bardzo wielu ludziom pomogła, tam przyjmowali, w tym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, na leczenie bardzo często takie dochodzone ambulatoryjne, ale też wielu ludzi tam leżało, było. No klinika najnowocześniejsza. Miała plany jeszcze większe, jak ratować dzieci, młodzież, innych. Współpraca z przeróżnymi ośrodkami w Polsce i świecie – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu (woj. podkarpackie), ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. – z przerwą – kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.

W 2011 r. Elżbieta Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. – Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. – Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.

Prof. Elżbieta Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego. Miała 71 lat.

PAP/TV Trwam News

drukuj