fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda w Bratysławie: Inicjatywa Trójmorza jest unikalnym sposobem państw regionu na odbudowę po pandemii

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Inicjatywa Trójmorza jest unikalnym sposobem państw regionu na odbudowę po pandemii. Jak dodał, tylko silny gospodarczo i dobrze zintegrowany region jest w stanie poradzić sobie w trakcie kolejnych kryzysów.

Polski prezydent zabrał głos podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Głównym tematem wydarzenia jest odbudowa Europy po pandemii COVID-19. Andrzej Duda zaznaczył, że aby ten proces był skuteczny, wymaga globalnej solidarności i współdziałania.

– Popandemiczny ład gospodarczy musi za punkt wyjścia przyjąć z jednej strony powrót na ścieżkę dynamicznego wzrostu, a z drugiej zaś odporność. Przede wszystkim chcę wyrazić przekonanie, że te dwa czynniki muszą być skorelowane – podkreślił Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1404798072316731394

Prezydent mówił też o sile i potencjale Trójmorza. Jak wyjaśnił, to format współpracy regionalnej uzupełniający w stosunku do integracji unijnej oraz zakładający zacieśnienie strategicznej kooperacji na kierunku transatlantyckim. Inicjatywa rozwija się i cieszy się zainteresowaniem ze strony partnerów zewnętrznych: Grecji, Japonii, Wielkiej Brytanii.

– Aktualnie najważniejszym narzędziem wspierającym realizację jej celów jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, dzięki któremu rozpoczęliśmy współfinansowanie projektów o zasięgu regionalnym. Są też inne narzędzia: indeks giełdowy CEEplus, Forum Regionów Trójmorza połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym, a także Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza – powiedział Andrzej Duda.

W trakcie konferencji GLOBSEC głos zabrał m.in. Ojciec Święty Franciszek, szefowa KE oraz sekretarz generalny NATO. Wydarzenie potrwa do czwartku.

RIRM

drukuj