fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski

Prof. Przemysław Czarnek zaprzysiężony na stanowisko ministra edukacji

Na wniosek Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów, na urząd ministra edukacji i nauki został powołany profesor Przemysław Czarnek. Oficjalną nominację wręczył prezydent RP Andrzej Duda.

Po uroczystym wręczeniu nominacji minister Przemysław Czarnek złożył przysięgę. Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że na nowym ministrze spoczywa duża odpowiedzialność, tym bardziej że resort edukacji i nauki łączy w sobie dwie dziedziny: edukację szkolną oraz szkolnictwo wyższe.

–  To nowe rozwiązanie, które jest wprowadzane, niesie za sobą wielką szansę systemową, a mianowicie koordynację pomiędzy tymi dwoma częściami procesu edukacyjnego – powiedział szef państwa polskiego.

Prezydent podkreślił, że takie połączenie pozwoli na lepsze przygotowanie polskiej młodzieży.

– Zadanie bardzo ważne, ale zadanie, które – wierzę w to głęboko – dobrze wykonane przyczyni się do rozwoju Polski i zbudowania systemu przygotowania następnych pokoleń do tego, aby żyć w Polsce, aby Polska dzięki tym następnym pokoleniom mogła się rozwijać, aby byli ludzie, którzy z sercem i oddaniem, właśnie dzięki wykształceniu, przygotowaniu i wychowaniu, będą służyli Rzeczpospolitej – poinformował Andrzej Duda.

Prezydent RP wskazał na obszary, które wymagają specjalnej troski od nowego ministra. To przede wszystkim działania zmierzające do tego, by rodzice mieli realny wpływ na to, czego uczą się ich dzieci w polskich szkołach.

– Dzisiaj cały czas w polskim systemie edukacji jest jeszcze bardzo wiele takich treści, co do których polskie rodziny mają ogromne wątpliwości. Przynajmniej ogromne wątpliwości, czy chciałyby, aby takimi treściami edukowane były ich dzieci – powiedział Andrzej Duda.

Jednym z zadań stojących przed ministrem Przemysławem Czarnkiem jest kontrola reformy szkolnictwa wyższego. Chodzi o to, by polskie uczelnie zapewniały wolność poglądów, nie tylko tych lewicowo-liberalnych, oraz wolność prowadzenia badań naukowych.

TV Trwam News

drukuj