PAP/Tomasz Waszczuk

Min. M. Błaszczak: Prezydent A. Duda nie tylko obserwuje ale też inicjuje zmiany w wojsku polskim

Prezydent Andrzej Duda nie tylko obserwuje wzmacnianie wojska polskiego, ale wręcz inicjuje procesy, które służą wzmocnieniu bezpieczeństwa ojczyzny – powiedział w piątek w Giżycku szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej o roli Andrzeja Dudy we wzmacnianiu polskiej obronności w ostatnich latach mówił w piątek w Giżycku podczas uroczystości podpisania umów na dostawy dla wojska moździerzy samobieżnych RAK i mundurów polowych. Mariusz Błaszczak powiedział, że kiedy w 2015 roku PiS obejmowało władzę w kraju Wojsko liczyło 95 tys. żołnierzy, a dziś jest 131 tys. żołnierzy.

„Zastaliśmy siły zbrojne w stanie nie odpowiadającym potrzebom Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo ważną rolę (we wzmacnianiu wojska – PAP) pełnił prezydent Andrzej Duda” – powiedział min. Mariusz Błaszczak. Jak dodał, „w polskim systemie prawnym prezydent może blokować, hamować inicjatywy rządu”.

„Gwarancją sukcesu jest dobra współpraca między prezydentem, a rządem. Tak jest od 2015 roku. Prezydent Duda nie tylko jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, który obserwuje wzmacnianie wojska polskiego ale wręcz inicjuje procesy, które służą wzmocnieniu bezpieczeństwa ojczyzny” – zaznaczył szef MON.

Min. Mariusz Błaszczak w Giżycku poinformował, że w piątek podjął decyzję o przystąpieniu do ponownych negocjacji na budowę okrętu „Ratownik”. Zapewnił, że o zbudowaniu okrętu, który ma być przeznaczony do operacji ratowniczych, wsparcia na morzu oraz w rejonach przybrzeżnych w ostatnim czasie rozmawiał z prezydentem Dudą, który uważa, że należy wzmacniać marynarkę.

PAP

drukuj