fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski. Wierzę, że wizyta prezydenta Macrona to przełom w relacjach polsko-francuskich

Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich. Ogromnie bym chciał, żeby współpraca pomiędzy Polską a Francją się zacieśniła; Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Prezydent poinformował, że jednym z tematów rozmów z Emmenuelem Macronem były kwestie bezpieczeństwa – zarówno militarnego, jak i energetycznego. Andrzej Duda podkreślił przy tym, że kwestii bezpieczeństwa energetycznego nie sposób omawiać w oderwaniu od kwestii ochrony klimatu.

„Wierzę w to głęboko, że ta wizyta pana prezydenta i podpisanie tego programu współpracy ma znaczenie przełomowe. Ogromnie bym chciał, żeby współpraca pomiędzy Polską a Francją się zacieśniła” – oświadczył prezydent. Zaznaczył, że w dziedzinie badań i rozwoju współpraca polsko-francuska już dziś jest bardzo szeroka.

„Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski. To jest 20 mld euro obrotów handlowych, to już dzisiaj jest duży bilans, ale potencjał w tym zakresie jest nieporównywalnie większy” – mówił.

Andrzej Duda wskazywał, że istnieje obecnie „mnóstwo pól”, w których współpraca między Polską a Francją mogłaby się zacieśnić. Jednym z nich, jak zaznaczył, jest elektromobilność.

Przed konferencją szefowie MSZ: Polski – Jacek Czaputowicz i Francji – Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

„Bardzo cieszymy się z tej dzisiejszej wizyty w Warszawie, w Polsce pana prezydenta [Macrona – przyp. red.] i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów, i całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich” – powiedział prezydent.

Jako przełom określił podpisanie deklaracji przez szefów MSZ, co – jak dodał – jest wypełnieniem deklaracji o strategicznej współpracy podpisanej w maju 2008 r. Prezydent podkreślał również, że podpisana deklaracja reguluje współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.

PAP/TV Trwam News

drukuj