Chorwacja: drugi dzień forum państw Trójmorza

W  Dubrowniku odbędzie się dziś drugi dzień forum państw Trójmorza. Uczestniczy w nim prezydent Polski Andrzej Duda.

Szef polskiego państwa odbył wczoraj bilateralne rozmowy z prezydentami Litwy i Chorwacji. Rozmowy szefów państw dotyczyły m.in. implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO, pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie.

Rozmowy i panele tematyczne skupiały się  również na współpracy w zakresie infrastruktury energetycznej i transportowej.

Prezydent Andrzej Duda wskazał na potrzebę zacieśniania integracji oraz rozwoju współpracy gospodarczej państw Trójmorza, co – jak dodał – ma stworzyć lepsze warunki do realizacji strategicznych projektów.

Z jednej strony infrastruktura energetyczna, która pozwala na dywersyfikację dostaw, która pozwala na wzajemne wspieranie się w przypadku jakichkolwiek sytuacji kryzysowych. Z drugiej strony infrastruktura transportowa – myślę tutaj przede wszystkim o infrastrukturze drogowej i kolejowej – i dyskusja o konkretnych projektach, które w wielu przypadkach są już w tej chwili w fazie realizacji, takich jak Rail Baltica, Amber Rail, a więc kolejowych czy takich jak Via Baltica czy też Via Carpatia i wielu innych, które dzisiaj już powodują, że ta nasza część Europy odzyskuje tę możliwość komunikowania się w szerokim tego słowa znaczeniu i wzajemnego wspierania –mówił pierwszego dnia forum prezydent Andrzej Duda.

Forum państw Trójmorza jest wspólną inicjatywą prezydentów Polski i Chorwacji.

Przedstawiciele 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej przyjęli wspólną deklarację o ustanowieniu nieformalnego, politycznego mechanizmu współpracy i koordynacji działań na rzecz rozwoju korytarza Północ-Południe. Dokument dotyczy współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Za rok Forum odbędzie się we Wrocławiu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl