fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Szczyt Grupy Arraiolos z udziałem Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. Rozmowy zdominował temat przyszłości Unii Europejskiej.

To już 16. spotkanie Grupy Arraiolos. Tym razem odbyło się w Rzymie. Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie. Grupa zrzesza prezydentów kilkunastu państw Europy. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

– Spotkania grupy Arraiolos to bardzo cenne doświadczenie, dlatego że pomimo często odmiennych poglądów na integrację i przyszłość UE, to, co z pewnością wszystkich nas łączy, to głębokie przekonanie i przywiązanie do projektu europejskiego – powiedział.

Polski prezydent podkreślił, że silna i globalna pozycja Unii Europejskiej nie może odbywać się kosztem relacji transatlantyckich i sojuszu Północnoatlantyckiego. Unia, jeżeli chce być europejska, musi prowadzić politykę „otwartych drzwi”. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że suwerenność to atrybut państw narodowych.

– Używanie terminów takich, jak autonomia czy suwerenność strategiczna w kontekście Unii Europejskiej musi – w moim przekonaniu – obejmować szacunek wobec państwa narodowego. (…)  Globalna rola Unii to taka, która poszukuje partnerów podobnie postrzegających politykę międzynarodową, także na poziomie wartości – dodał.

Za trzy lata gospodarzem spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos będzie Polska – poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch.

https://twitter.com/JakubKumoch/status/1438127864151429121?s=20

„Prezydenci państw UE, członkowie Grupy Arraiolos poparli pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, by jedno z kolejnych spotkań Grupy odbyło się w Polsce. Będziemy gospodarzem w 2024 roku” – napisał na twitterze minister w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Za rok spotkanie organizuje Malta, a rok później – na dwudziestolecie Grupy – Portugalia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl