fot. pixabay.com

Niemcy: Muzea w Dreźnie zmieniają nazwy dzieł na poprawne politycznie

Od początku ubiegłego roku kuratorzy i pracownicy Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie sprawdzają nazwy dzieł sztuki pod kątem poprawności politycznej. 143 dzieła zostały sprawdzone i przemianowane na politycznie poprawne. Na przykład dzieło zatytułowane „Cyganka” nosi teraz nazwę „Kobieta z chustą”.

W XVIII wieku August Mocny, elektor Saksonii i król Polski, uczynił z Drezna artystyczną metropolię Europy. Zwinger wraz z Galerią Obrazów Starych Mistrzów, Muzeum Rycin i Rysunków, Zielonym Skarbcem i Albertinum przyciągają co roku prawie 2,5 miliona zwiedzających z całego świata swoimi wspaniałymi skarbami sztuki – przypomina dziennik „Berliner Zeitung”.

143 dzieła sztuki z tych bogatych zbiorów zostały sprawdzone „pod kątem rasistowskich lub w inny sposób dyskryminujących terminów lub treści” i przemianowane na politycznie poprawne – wynika z odpowiedzi saksońskiego ministerstwa turystyki na pytanie posła AfD Thomasa Kirste w saksońskim parlamencie krajowym.

Na przykład „tytuł obrazu holenderskiego z XVII wieku został przemianowany z chwytliwego >>Pies, karzeł i chłopiec<< na niezręczny tytuł >>Pies, niski mężczyzna i chłopiec<<” – pisze gazeta.

A władze „nie poprzestaną na 143 dziełach sztuki, bo inwentarz wszystkich dotychczas zarejestrowanych obiektów w SDK wynosi obecnie prawie 1,5 mln sztuk”.

„Berliner Zeitung” przytacza kilka innych przykładów dokonanych zmian. Tytuł „Afrykański wojownik władający łukiem” brzmi teraz „Wojownik władający łukiem”, „Tubylec z maską” to „Człowiek z maską”, „Cyganka” nosi teraz tytuł „Kobieta z chustą”, „Cygańska Madonna” to obecnie „Madonna ze stojącym dzieckiem”, a „Chata tubylca na drzewie” to po prostu „Chata na drzewie”. „Portret ciemnoskórego niewolnika” nosi obecnie tytuł „Portret niewolnika”, zaś „Indyjscy tubylcy ze zwierzętami domowymi” to dzisiaj „Ludzie ze zwierzętami domowymi”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl