Niemieckie MSW: od stycznia 577 tys. ubiegających się o azyl

Od początku roku w Niemczech zarejestrowano ok. 577 tys. osób ubiegających się o azyl. Tylko we wrześniu do systemu wstępnej rejestracji EASY wpisano ok. 164 tys. imigrantów – ogłosił w środę szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.

Z powodu obecnego natłoku przybywający do Niemiec uchodźcy często składają wnioski dopiero po pewnym czasie, w związku z czym wciągani są do oficjalnej statystyki azylowej z opóźnieniem. Dlatego najpierw rejestruje się ich w systemie EASY (Erstverteilung von Asylbegehrenden – wstępnego rozdzielania ubiegających się o azyl).

Niemieckie MSW poinformowało, że we wrześniu zarejestrowano ponad 43 tys. nowych wniosków o azyl, czyli o 126 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Jedna trzecia złożonych we wrześniu podań, czyli prawie 17 tys., wpłynęła od Syryjczyków; poza nimi duży odsetek ubiegających się o azyl stanowią Albańczycy, Afgańczycy, Irakijczycy i Serbowie.

De Maiziere nie podał oficjalnej liczby wszystkich przybyłych we wrześniu do Niemiec migrantów. Szacuje się, że było ich ok. 280 tys.

Władze w Berlinie spodziewają się, że do końca roku o azyl w Niemczech wystąpi co najmniej 800 tys. osób – czterokrotnie więcej niż rok temu. W mediach mówi się nawet o 1,5 mln imigrantów.

PAP/RIRM

drukuj