fot: MKiDN

Uroczysta prezentacja dokumentów z Archiwum Eissa z udziałem prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w uroczystej prezentacji dokumentów z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów, dokumentujących działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów w okresie II wojny światowej.

W trakcie uroczystości zostanie zaprezentowana wystawa „Paszporty”, która podkreśla rolę polskiego rządu na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Holokauście oraz w akcjach ratowania Żydów. Wystawa przedstawia działalność tzw. grupy berneńskiej Aleksandra Ładosia, w tym Konstantego Rokickiego, którzy dzięki produkcji fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej – głównie Paragwaju – ratowali ludność żydowską. Dokumenty były następnie przemycane do warszawskiego getta i innych państw, zwłaszcza do Holandii.

– Polscy dyplomaci w pełnym poczuciu odpowiedzialności realizowali misję państwową, początkowo dążąc do uratowania jak największej liczby polskich obywateli, choć później również paszporty szły do Żydów pochodzących z innych państw – to słowa polskiego prezydenta, które padły na cmentarzu w Lucernie, przy grobie Konstantego Rokickiego.

O tej historii wciąż słyszało niewielu. Dzisiejsza prezentacja ma to jednak zmienić.

To bardzo ważne, aby ludzie poznali tę historię, aby nowe pokolenie dowiedziało się, co się wydarzyło – powiedział Uri Strauss, ocalony przez grupę polskich dyplomatów.

Dzięki polskim dyplomatom i organizacjom żydowskim, którzy wspólnie stworzyli w Szwajcarii w czasie II wojny światowej system nielegalnej produkcji paszportów, ocalono tysiące przedstawicieli ludności żydowskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl