Prezydent Duda: Stalowa Wola jest symbolem odrodzonej Polski oraz polskiej dumy

Stalowa Wola jest symbolem odrodzonej Polski, polskiej dumy i tego, że Polak potrafi i zawsze dąży do nowoczesności, obecnie znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego – mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli w dniu Święta Niepodległości.

„Stalowa Wola, ten symbol, obok Gdyni II RP, Polski odrodzonej, jest także właśnie symbolem polskiej dumy, tego, że Polak potrafi, tego, że Polak zawsze dąży do siły, do nowoczesności, do wielkości i dumy swojego państwa i swojego narodu, to jest właśnie Stalowa Wola – stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność. Tak mówił wtedy w II RP minister gen. Tadeusz Kasprzycki” – mówił prezydent.

Jak podkreślił, Polska miała krótki, zaledwie 21-letni okres niepodległości, następnie w wyniku II wojny światowej znów zniknęła z map, żeby następnie być częścią „systemu, który nas niewolił”.

„Tutaj w Stalowej Woli, dzięki waszym strajkom, waszych rodziców, ta walka o wolną, suwerenną Polskę, w której jesteśmy naprawdę u siebie i rzeczywiście sami się rządzimy trwała i ta walka okazała się zwycięska” – zaznaczył Andrzej Duda.

„Od 1989 r. budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, w którym Stalowa Wola znowu z wielką siłą wraca na mapę, w którym Stalowa Wola znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego, tak, jak było to w jej tradycji” – dodał prezydent.

PAP/RIRM

drukuj