Spotkanie doradców dziewięciu państw wschodniej flanki NATO

Szczyt NATO w Warszawie powinien być wszechstronny, decyzyjny i przyszłościowy – powiedział prezydent Andrzej Duda w Belwederze. Prezydent zainaugurował spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa z dziewięciu państw wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że obecna sytuacja państw w Europie Środkowo – Wschodniej pogorszyła się, a działania Rosji muszą dawać do myślenia.

Dzisiaj potrzebujemy pokazać, że jesteśmy zdecydowani, jeżeli chodzi o obronę naszego demokratycznego porządku świata. Najistotniejszym elementem tego porządku świata jest nienaruszalność granic ustanowionych w Europie po II wojnie światowej i po przemianach w latach 1989 – 91. Kwestią niezwykle istotną jest to, aby NATO pokazało, że jest absolutnym gwarantem tego porządku jako podstawy pokoju w naszej części świata.  A żeby tak się stało, doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że musi być wzmocniona obecność militarna NATO w naszej części Europy do takiego stopnia, żeby było jasno widać, że krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie opłaca się ani zaczepiać, ani tym bardziej atakować – mówił prezydent Andrzej Duda.

Na zaproszenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Polski przybyli przedstawiciele Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Spotkanie wpisało się w przygotowania do szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się pod koniec lipca.

RIRM

drukuj