Fundacja „Lux Veritatis” wśród laureatów konkursu MSZ

Fundacja „Lux Veritatis” znalazła się wśród laureatów konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016”. Otrzyma 200 tys. zł. na projekt „By pamięć o nich trwała”, upamiętniający Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Ponad 1050 nazwisk naszych rodaków, którzy przepłacili taką pomoc własnym życiem, znajdzie się w Kaplicy Pamięci powstającego kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Każdy zainteresowany będzie mógł też zapoznać się z ich historią.

– Te konkretne środki zostaną przeznaczone tylko i wyłącznie na wygrawerowanie tych 1050 nazwisk, osób, które straciły życie w obronie Żydów w trakcie II wojny światowej. W ramach tego działania mamy przygotować również stronę internetową na której będzie można zobaczyć kaplicę. Również w ramach tego działania nagrana zostanie audycja telewizyjna ze świadectwami. Wyemitujemy ten program w TV Trwam, a licencję z tego programu za darmo przekażemy MSZ, żeby ten program mógł być emitowany i rozpowszechniany nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – informuje Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

Tymczasem w ocenie posła Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego dofinansowanie Fundacji „Lux Veritatis” to spłacanie przez Prawo i Sprawiedliwość długów politycznych z kampanii za publiczne pieniądze.

Z taką opinią nie zgadza się Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Ta fundacja wygrała, bo okazała się lepsza. Konkurs był otwarty dla wszystkich fundacji, które przedstawiały takie projekty. Komisja konkursowa składała się z kilkudziesięciu osób i zdecydowano o wyborze tej fundacji. Nie ma tutaj żadnego drugiego kontekstu, żadnego drugiego dna i żadnego spłacania zobowiązań – wyjaśnił szef MSZ.

Wśród laureatów konkursu MSZ znalazło się w sumie 36 podmiotów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl