fot. prezydent.pl

Para prezydencka z wizytą w Niemczech

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczynają oficjalną wizytę w Niemczech. W czasie dwudniowej podróży przywódca państwa polskiego spotka się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz z kanclerz Angelą Merkel.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyły przyszłości Europy, relacji transatlantyckich, a także przyszłości polityki bezpieczeństwa w naszym regionie.

Europoseł Karol Karski wskazuje, że ta wizyta może przysłużyć się do rozwoju kontaktów bilateralnych między oboma państwami.

Są pewne zadawnione kwestie do rozwiązania, tj. status polskiej mniejszości w Niemczech, której państwo niemieckie nie chce uznać, analogicznie do statusu mniejszości niemieckiej w Polsce, czy też kwestie dotyczące zaangażowania Niemiec w projekty polityczne i gospodarcze niekorzystne dla Polski, tj. Nord Stream II. Są to kwestie na bieżąco rozwiązywane. Pamiętamy przy tym, że jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Więcej natomiast spodziewam się po wizytach premiera i ministrów. Wizyty prezydenckie bardziej mają charakter reprezentacyjny i protokolarny – zaznacza Karol Karski.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przywódcy obu krajów wezmą udział w Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918-2018: historia z przyszłością”.

Politycy będą uczestniczyć także w uroczystym koncercie filharmoników poznańskich zorganizowanym przez Ambasadę RP.

Para prezydencka odwiedzi również podberlińską filię Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Firma ta jest jednym z laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

RIRM

drukuj