fot. wikipedia.org

MSZ: szef dyplomacji RFN z wizytą w Warszawie w związku 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

W związku z uroczystościami związanymi z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dwudniową wizytę w Warszawie złoży w przyszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas – poinformowały służby prasowe MSZ.

W pierwszym dniu wizyty, w środę 31 lipca, odbędzie się spotkanie bilateralne ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zakończone konferencją prasową – podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie przekazanym PAP.

Z kolei w czwartek 1 sierpnia, ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas złożą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 26 lipca wystawą „Utrwalone – Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955” w warszawskim Fotoplastikonie.

27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.

30 lipca odbędzie się spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz harcerzami i wolontariuszami.

Na 31 lipca zaplanowano koncert „Tak tęsknię”, podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.

W programie obchodów znalazł się również zlot harcerski, w którym wezmą udział organizacje harcerskie, także z zagranicy. 1 sierpnia, w godzinę „W”, harcerze i wolontariusze rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej.

W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl „Król Lear” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

Fotograficzna gra miejska, wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”, rowerowa Masa Powstańcza oraz spotkania edukacyjne dla dzieci – to kolejne punkty programu obchodów.

5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.

2 sierpnia w parku marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu zostanie odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.

PAP/RIRM

drukuj