fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

M. Magierowski: MSZ wielokrotnie podejmowało kwestię sprowadzenia wraku Tu-154M do Polski

Na przestrzeni ostatnich lat, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie podejmowało kwestię wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej oraz sprowadzenia wraku samolotu Tu-154M do Polski – zapewnił w piątek w Sejmie wiceszef MSZ Marek Magierowski.

Wiceszef MSZ odpowiadał w piątek na pytania posłów PO m.in. nt. działań dyplomatycznych w sprawie odzyskania wraku Tu-154M oraz wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Wiceminister przypomniał, że informację w tej sprawie w grudniu ubiegłego roku przedstawiał sejmowej komisji obrony narodowej ówczesny wiceminister spraw zagranicznych, a obecny szef MSZ Jacek Czaputowicz. Poinformował wówczas m.in., że polskie MSZ przygotowało projekt skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. braku zwrotu przez Rosję wraku Tu-154M; zaznaczył, że decyzja o uruchomieniu skargi nie została jeszcze podjęta.

Jacek Czaputowicz przekazał wówczas, że wśród rozmówców ministra spraw zagranicznych, z którymi poruszano sprawę zwrotu wraku, był b. sekretarz stanu USA John Kerry czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rozmowy toczyły się też m.in. na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji oraz podczas spotkań z ambasadorem Rosji. O zwrot występowały też organy prokuratury – przypomniał, jednak strona rosyjska na wszystkie noty o zwrot wraku samolotu odpowiadała negatywnie – że wrak musi pozostać na terenie Rosji do końca rosyjskiego śledztwa.

„Śledztwo było chyba 16 razy przedłużane, ostatnio do 10 października, ale zostało z pewnością dalej przedłużone” – mówił wtedy Czaputowicz.

„Z tego co wiem, posłowie PO wyrażali się w samych superlatywach na temat tej informacji przekazanej przez pana Czaputowicza. Myślę, że pan minister wyjaśnił wówczas tę sprawę bardzo wyraźnie” – powiedział w piątek w Sejmie Marek Magierowski.

Wiceszef MSZ zapewnił ponadto, że „na przestrzeni ostatnich lat” resort spraw zagranicznych „wielokrotnie podejmował kwestię wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej oraz sprowadzenia wraku”. Powtórzył, że temat ten był podnoszony także w rozmowach z rosyjskimi urzędnikami różnego szczebla.

„Począwszy od wiceministra spraw zagranicznych; było kilka takich spotkań – a skończywszy na konsultacjach między innymi z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce” – mówił Magierowski.

„MSZ bardzo dba o to, żeby wszelkie wątpliwości dotyczące katastrofy oraz sprawy wraku jak najszybciej wyjaśnić” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj