SP chce międzynarodowej komisji ws. Smoleńska

Klub Parlamentarny Solidarnej Polski domaga się, aby sprawą katastrofy smoleńskiej zajęła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Ma to być impuls polityczny by powstała międzynarodowa komisja w celu wyjaśnienia tragedii z 10 kwietnia – akcentują politycy tego ugrupowania.

Solidarna Polska chce, aby katastrofą smoleńską zajęli się niezwiązani z polityką naukowcy i eksperci.

– Dziś potrzeba rzeczowego, spokojnego, merytorycznego wyjaśnienia tej sprawy. Nie da się tego zrobić, w naszej ocenie, poprzez zaangażowanie polityków, bo to jest sprawa, która budzi ogromne emocje i tutaj racje partyjne wygrywają z dochodzeniem do prawdy. Proponujemy powołanie Wysokiej Komisji Obywatelskiej z udziałem czynnika międzynarodowego. Na jej czele mógłby stanąć prezes Polskiej Akademii Nauk, bądź inny przedstawiciel świata nauki w Polsce. Jest wiele osób, które budzą zaufanie. Odwołam się do Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Sądu Najwyższego, szefa Najwyższej Izby Kontroli. – mówi Zbigniew Ziobro, prezes ugrupowania.         

Wypowiedź europosła Zbiniewa Ziobry -prezesa Solidarnej Polski:


Pobierz Pobierz

RIRM

***

 

Warszawa, 8.11.2012 r.

Oświadczenie Zbigniewa Ziobry po posiedzeniu RBN w dn. 8 listopada br.

 

1. Podczas posiedzenia RBN złożyłem wniosek o zaopiniowanie powołania obywatelskiej komisji, która zajmie się wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej. Komisja taka składałaby się z osób, które nie prowadzą działalności partyjno-politycznej m.in. prawników i uznanych naukowców. W jej skład powinni również wchodzić eksperci; zarówno polscy, jak i zagraniczni. Na ręce prezydenta złożyłem projekt uchwały Sejmu w tej sprawie.

2. Prezydent Komorowski, niestety, nie przyjął tej propozycji. W zamian zaproponował wysłuchanie prokuratora generalnego Seremeta i badanie „zewnętrznego czynnika”. W odpowiedzi wyraziłem ubolewanie, że prezydent Komorowski nie uwzględnia w swych decyzjach woli 62% Polaków, którzy są zwolennikami powołania tego rodzaju komisji. Dodałem, że brak wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej to fundamentalne wyzwanie bezpieczeństwa narodowego. Z jednej strony jest jednym z najważniejszych katalizatorów wojny polsko-polskiej, destabilizującej nasze życie społeczno-polityczne. Z drugiej strony ma bezpośredni wpływ na pozycję Polski na arenie międzynarodowej i jej postrzeganie jako wiarygodnego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niezrozumiałym jest stosunek najważniejszych sił politycznych do tej kwestii. Partii rządzącej, która ją najwyraźniej bagatelizuje i największej partii opozycyjnej, której lider formułuje tezę o zbrodni na podstawie artykułu prasowego.

4. Jestem przekonany, że powołanie obywatelskiej komisji ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej jest w obecnej sytuacji koniecznością. Dlatego w najbliższych dniach przekażę projekt uchwały sejmowej ws. jej powołania do konsultacji szefom partii reprezentowanych w Sejmie. Będę ich prosił o poparcie tej inicjatywy.

Wzywam do poparcia tej idei wszystkich, którym leży na sercu interes Polski. Stosunek do tej inicjatywy świadczyć będzie o tym, czy najważniejsze siły polityczne w Polsce chcą  rzetelnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy, czy też chcą kontynuacji wojny polsko-polskiej. To test wiarygodności polskich elit politycznych.

Z szacunkiem,

Zbigniew Ziobro

Prezes Solidarnej Polski

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl