Złożono wniosek o przeniesienie śledztwa smoleńskiego

Pełnomocnik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wystąpił do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o przekazanie do innej prokuratury śledztwa  ws. katastrofy smoleńskiej

Śledztwo prowadzi obecnie Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Mecenas Piotr Pszczółkowski poinformował w komunikacie, że śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej nie powinna zajmować się Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Pełnomocnik wykazuje szereg nieprofesjonalnych działań wojskowych śledczych. Zwraca uwagę m.in. na zbyt długi czas oczekiwania na wyniki badań na obecność materiałów wybuchowych na pokładzie Tu-154M.

Przypomnijmy: prokuratorzy oznajmili, że rezultaty badań poznamy dopiero za pół roku.

– Wniosek został złożony na skutek oceny śledztwa Prokuratury Wojskowej i na skutek analizy szeregu zaniechań jakie niegdyś miały miejsca od samego jego początku. W szczególności nieuczestniczenie w procesie badania sekcji zwłok na terenie Federacji Rosyjskiej, niedokonanie tych sekcji po sprowadzeniu zwłok ofiar do Polski. Bardzo długie i nieskuteczne pozyskiwanie materiału dowodowego oraz długotrwały proces badania tego materiału – podkreślał mec. Piotr Pszczółkowski.

Kuriozalna – w ocenie pełnomocnika prezesa PiS – jest deklaracja prokuratury o „konieczności sześciomiesięcznego oczekiwania na wykonanie badań w przedmiocie wykluczenia lub potwierdzenia występowania materiałów wybuchowych na próbkach zabezpieczonych na lotnisku w Smoleńsku i wraku TU-154M”.

Zdaniem mec. Piotra Pszczółkowskiego, za zmianą prokuratury, która bada katastrofę smoleńską przemawia m.in. „publiczne dezawuowanie przez WPO w Warszawie znaczenia dowodowego wskazań detektorów materiałów wybuchowych podczas badań w Smoleńsku, w sytuacji pozostawiania zabezpieczonych próbek na terenie państwa obcego”.

Mec. Piotr Pszczółkowski zaznaczył ponadto, że do chwili obecnej nie zlecono Centralnemu Laboratorium Kryminalistycznemu w Warszawie „rozpoczęcia prac nad badaniem posiadanych w Polsce próbek pobranych z ekshumowanych ciał ofiar”.

Argumentem na rzecz zmiany prokuratury jest – według Pszczółkowskiego – także fakt, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowania „w kierunku niedopełnienia obowiązków – zaniechania obecności polskich prokuratorów przy oględzinach i sekcjach zwłok ofiar katastrofy w Moskwie oraz niewykonania tych czynności w kwietniu 2010 roku w Polsce”. – Sprawa ta dotyczy właśnie oceny postępowania prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie – podkreślał mec. Piotr Pszczółkowski.

Wypowiedź mec. Piotra Pszczółkowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl