Uroczystości w IV rocznicę katastrofy smoleńskiej

W wielu miastach Polski, w intencji 96 osób – ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin, sprawowane są Msze. św., organizowane marsze żałobne, apele pamięci, zapalane są znicze i składane kwiaty.

10 kwietnia 2010 r. delegacja najwyższych władz państwowych, z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, zginęła pod Smoleńskiem.

Przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz ambasady RP w Federacji Rosyjskiej złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze w miejscu tragedii. Wcześniej odmówiono modlitwę.

Państwowe uroczystości z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczęły się na Warszawskich Powązkach przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W Sejmie marszałkowie obydwu Izb złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów.

Odrębne obchody rocznicowe zorganizowało PiS. Bierze w nich udział prezes partii Jarosław Kaczyński oraz liczne środowiska patriotyczne i mieszkańcy Warszawy.

Po Mszy św. prezes Jarosław Kaczyński oraz parlamentarzyści PiS złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Odbył się także Apel Pamięci.

O. Zdzisław Tokarczyk podkreślał, że ten dzień jest okazją, by powiedzieć, że Ci, którzy dążą do prawdy ciągle są obrzucani – w tzw. mainstreamie – współczesnymi kamieniami oszczerstwa, opluwani w różny sposób. To nigdy nie powinno nas zniechęcać.

Jak mówił ciągle powinniśmy tu być, aby przypominać ten czas o tych, którzy lecieli do Katynia, aby oddać cześć tym, którzy zostali zabici na nieludzkiej ziemi w Katyniu. O. Zdzisław Tokarczyk przypomniał też swoje słowa sprzed roku.

– Tak jak powiedziałem rok temu – przychodzimy na to miejsce, aby wskazać, wydeptać miejsce na pomnik. Miejsce, które jest potrzebą milionów Polaków. Dzisiaj, wydaje mi się, że łatwiej byłoby postawić pomnik wrogowi niż własnemu prezydentowi, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie i zginął w takich okolicznościach – mówił o. Zdzisław Tokarczyk.

W Sejmie o godz. 13.00 odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r. O 16.50  przed Pałacem Prezydenckim wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński, a o 19.00  w Bazylice Archikatedralnej sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Po Eucharystii pod Pałac Prezydencki wyruszy „Marsz pamięci”.

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbywać się będą koncerty, będą wyświetlane filmy oraz materiały wspomnieniowe.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl