Premier RP weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie. Obecny będzie również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Inicjator pomnika, szef komisji spraw zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth powiedział, że pomnik jest wyrazem solidarności z narodem polskim.

„W życiu narodu polskiego największą tragedią po zmianie ustrojowej była katastrofa smoleńska. Dlatego uznałem za ważne, by wyrazić solidarność” – wyjaśnił polityk.

Wicemarszałek Sejmu i rzecznik PiS Beata Mazurek wskazała, że uroczystość w Budapeszcie ma duże znaczenie.

– Od lat mówimy, że ta tragedia dotknęła nas wszystkich. Ona pociągnęła za sobą ofiary najważniejszych osób w państwie. Cieszymy się, że nie tylko w Budapeszcie taki pomnik, który jest odsłaniany już funkcjonuje – powiedziała Beata Mazurek.

Na pomnik Memento za Smoleńsk, poświęcony przyjaźni polsko-węgierskiej rząd premiera Viktora Orbana przeznaczył 1 mln 700 tys. zł. Finansowe wsparcie przekazały też rada miasta Budapesztu oraz samorządu dzielnicy Budafok-Tereny, na terenie której pomnik stoi.

RIRM

drukuj