Wilno pamięta o zbrodni katyńskiej i katastrofie smoleńskiej 

W szkołach polskich na Litwie odbyły się w piątek lekcje przypominające sowiecką zbrodnię na polskich oficerach. Wieczorem w wileńskim kościele św. Rafała Archanioła zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w rocznicę tych tragedii.

„Temat Katynia jest trudnym tematem dla współczesnej młodzieży, dlatego każda kolejna rocznica zbrodni jest krokiem ku zgłębieniu tematu” – powiedział Czesław Dawidowicz, dyrektor Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie.

Gimnazjum to, a także wileńskie Gimnazjum im. Jana Pawła II, biorą udział w programie edukacyjnym „Katyń – ocalić od zapomnienia”, który trwa od roku 2008. Jego honorowym patronem był prezydent Lech Kaczyński. Celem programu jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie pamięci o tych osobach przez posadzenie 21 tys. 857 drzew zwanych Dębami Pamięci. Każdy dąb ma upamiętniać konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Miednoje lub Charkowie.

Na dziedzińcach obu wileńskich gimnazjów rosną dęby. Jeden przypominają ppłka Bronisława Hołuba, drugi por. Zygmunta Kosiłowicza, wilnian, którzy zginęli w Katyniu.

Do upamiętnienia 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej przygotowuje się również Szkoła Średnia im. św. Jana Bosko w Jałówce, w rejonie wileńskim. W przyszły wtorek zostanie tu odsłonięta tablica pamiątkowa.

W piątek wieczorem z inicjatywny polskiej placówki dyplomatycznej w wileńskim kościele pw. św. Rafała Archanioła zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar obu tragedii.

Przed siedmiu laty w tym kościele została odsłonięta tablica, upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, wśród których byli też Litwini. Świątynia znajduje się w dzielnicy Śnipiszki, gdzie przed wojną stacjonowało około 15 jednostek wojskowych, m.in. I Pułk Piechoty Legionów, którego pierwszym dowódcą był późniejszy marszałek Józef Piłsudski.

Przed laty nieżyjącemu już wileńskiemu dziennikarzowi Jerzemu Surwille udało się ustalić nazwiska około 500 osób, przedstawicieli polskiej inteligencji z Wilna i Wileńszczyzny, a także z dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, którzy zginęli w Katyniu.

Litewskie media w piątek wspominają głównie o 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

„Przed pięciu laty w katastrofie tej zginął wielki przyjaciel Litwy prezydent Lech Kaczyński” – powiedział w rozmowie z polską rozgłośnią w Wilnie Znad Wilii Arturas Paulasukas, przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony. Poseł wyraził żal, że wokół tej tragedii zrodziło się wiele spekulacji, mitów i teorii spiskowych”.

„W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej Polska ciągle wierzy w teorie spiskowe. () Ta, bodajże największa tragedia Polski po II wojnie światowej, jeszcze bardziej pogłębiła napięcie pomiędzy Warszawa a Moskwą” – pisze litewski portal 15min.lt.

PAP 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl