W. Binienda: do naukowców pracujących nad rekonstrukcją Tu-154M docierają groźby

Do amerykańskich naukowców pracujących nad stworzeniem wirtualnego modelu Tu-154M docierają groźby; nie damy się zastraszyć – powiedział TV Republika wiceprzewodniczący podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego w Smoleńsku Wiesław Binienda.

Jak poinformował portal TV Republika, w tym tygodniu amerykańscy naukowcy z National Institute For Aviation Research z uniwersytetu stanowego w Wichita w Kansas rozpoczęli w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim pracę nad stworzeniem wirtualnego modelu Tu-154M. Prace, prowadzone m.in. wewnątrz bliźniaczego Tupolewa nr 102, będą miały wpływ na prowadzone przez podkomisję smoleńską badania katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

„Badanie polega na tym, że buduje się cały samolot, który jest rekonstrukcją 1:1 z każdym detalem oryginału. Jeżeli się z tą dokładności zaprogramuje cały samolot z każdym detalem, łącznie z apteczką, każdym nożem i widelcem jest możliwe poznać co się stało. Ten model robiony jest w komputerze” – powiedział Wiesław Binienda, którego słowa cytuje portal telewizjarepublika.pl

Przypomniał, że tego typu technika została po raz pierwszy użyta w NASA podczas odtwarzanie wahadłowca Columbia.

„Dzięki temu dowiedzieliśmy się, co uszkodziło jego skrzydło” – dodał.

Zdaniem wiceszefa rządowej podkomisji naukowcy nie potrzebują już wraku Tu-154.

„Zrobiliśmy ogromną pracę, aby go odtworzyć. Oczywiście gdybyśmy go wcześniej mieli, wiele by nam to ułatwiło. Wraku potrzebujemy w kraju, aby służył on Polsce” – podkreślił Wiesław Binienda.

Zaznaczył, że lewe skrzydło rządowego Tupolewa „eksplodowało za pomocą detonacji”.

„Każdy wypadek samolotowy wymaga sprawdzenia. Na pewno nie było błędu pilota, jeśli chodzi o Tu-154M. Lewe skrzydło za pomocą detonacji eksplodowało. Wiemy, że to był profesjonalny ładunek wybuchowy. Jeżeli chodzi o wybuch, moglibyśmy zakończyć dzisiaj. My już dziś wiemy, dlaczego zginęli ludzie” – ocenił Wiesław Binienda.

Dodał, że „że żadne drzewo nie spowodowałoby takich uszkodzeń”.

Poinformował, że wirtualny eksperyment będzie załączony w raporcie końcowym.

„Jeżeli nie będzie żadnych opóźnień, to w marcu 2019 roku będziemy mieli raport końcowy. Nie ścigamy się z nikim, chcemy zrobić dobrą pracę” – podkreślił.

Według Biniendy do amerykańskich naukowców docierają maile z pogróżkami. Jak podaje portal TV Republika, „Binienda powiedział, że nie dadzą się zastraszyć i prace nad katastrofą w Smoleńsku będą kontynuowane”. Z doniesień portalu wynika, że wśród nadawców maili znaleźli się m.in. „lansowani przez mainstreamowe media eksperci – prof. Paweł Artymowicz oraz Michał Setlak”.

„My jesteśmy w środku wojny informacyjnej. W Ameryce wiedzą, czego można się spodziewać i to nie są żarty” – podkreślił Wiesław Binienda.

Zdaniem wiceszefa rządowej podkomisji, w kabinie pilotów nie było generała Błasika.

„Mamy zdjęcia, gdzie ciało generała leży ręka w rękę z innym pasażerem. Prokuratura również ma te zdjęcia, mogą powiedzieć, że jego tam nie było. Są na to dowody!” – zaznaczył ekspert.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl