Przemyśl: na 20. konferencji „Europa Karpat” m.in. o UE jako unii państw narodowych

Rozwój Unii Europejskiej jako unii państw narodowych i wyeliminowanie Europy dwóch prędkości – to jeden z tematów trwającej w Przemyślu konferencji „Europa Karpat”.

Międzynarodowa konferencja „Europa Karpat” to spotkanie mające pozwolić na zacieśnienie współpracy państw regionu na różnych płaszczyznach. Podczas spotkania poruszana jest tematyka wymiany politycznej, infrastrukturalnej oraz kulturalnej.

Jeden z paneli konferencji poświęcony został przyszłości Unii Europejskiej. Nie wyobrażam sobie wspólnoty bez równoprawnej pozycji karpackich członków Unii – wskazał minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz.

Przestrzegamy, że krótkowzroczny protekcjonizm, czy też koncepcja Unii Europejskiej wielu prędkości jest jedną z tych postaw, które jeszcze w historii nigdy nigdzie nie zwyciężyły. Należy przede wszystkim pozbyć się granic mentalnych wedle, których Europa dzieli się na państwa pierwszej prędkości i państwa niejako drugiego biegu. Na państwa centrum i państwa peryferii. Nie wyobrażam sobie unijnej przyszłości bez równoprawnej pozycji karpackich członków Wspólnoty – mówił szef MSZ.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości prof. Zdzisław Krasnodębski wskazał, że konferencja „Europa Karpat” ma pokazać Europie Zachodniej wartość i rolę regionu Karpat.

Chcemy powiedzieć o tym, że bardzo często Unia Europejska jest dzisiaj przedstawiana w zbyt jednolitej perspektywie – takiej zachodniej. Wszystkie projekty przyszłości Unii Europejskiej wyrastają z pewnych doświadczeń przeszłości. Chcemy pokazać jak my, to znaczy jak przedstawiciele regionu, który jest trochę inny niż Europa Północna i Zachodnia, tę przyszłość widzą. Jak to jest z punktu widzenia czeskiego, węgierskiego, bułgarskiego – akcentował prof. Zdzisław Krasnodębski.

Ważnym elementem konferencji będzie także debata o pogłębianiu kooperacji uczelni.

Przemyśl, Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj