fot. PAP/Rafał Guz

W poniedziałek rozpoczną się prace podkomisji smoleńskiej

W poniedziałek rozpocznie się posiedzenie komisji, powołanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Obrady potrwają tydzień. Ich członkowie zajmą się analizą zgromadzonych w tej sprawie dokumentów.

Wiceprzewodniczący podkomisji, dr Kazimierz Nowaczyk, poinformował, że w składzie komisji nastąpią zmiany. Zapowiedział także, że zwróci się do prokuratury o udostępnienie i wymianę dokumentów.

Szef MON, Antoni Macierewicz, przed miesiącem podpisał dokumenty w sprawie wznowienia badań, dotyczących katastrofy smoleńskiej oraz powołanie i składu podkomisji.

– Posiedzenie komisji będzie trwało cały tydzień. Rozpocznie się od poniedziałku i komisja będzie mogła przystąpić już do pracy pełną parą – powiedział Nowaczyk.

W poniedziałek członkowie komisji mają spotkać się z szefem MON i odebrać nominacje. Tego dnia mają być też załatwione wszystkie sprawy organizacyjne, jak na przykład dostęp do dokumentów.

Nowaczyk zapowiedział, że w pierwszym tygodniu komisja będzie pracować tak długo jak tylko będzie trzeba, ponieważ niektórzy jej członkowie przylatują ze Stanów Zjednoczonych.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj