J. Kaczyński: Antoni Macierewicz od najmłodszych lat postawił na Polskę

Antoni Macierewicz to człowiek, który od najmłodszych lat postawił na Polskę – powiedział w sobotę Jarosław Kaczyński podczas uroczystości 70. urodzin Antoniego Macierewicza. Wśród jego najważniejszych dokonań wymienił m.in. likwidację WSI, sprawę lustracji i kierowanie resortem obrony.

W sobotę po południu odbyły się uroczystości 70. urodzin byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, w której wziął udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podczas przemówienia wskazał, że Antoni Macierewicz to człowiek, który postawił na Polskę.

„To jest człowiek, który od najmłodszych lat postawił na Polskę. Antoni od początku postawił na to, że będzie służył Ojczyźnie. I to w inny sposób, niż to sobie wtedy ludzie zacni wyobrażali” – zaznaczył prezes PiS.

„Ta służba, wbrew temu, co się mówi, była służbą racjonalną. To, co charakteryzowało ją przez pół wieku, to racjonalność” – dodał Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wspominał również o działalności Macierewicza w Komitecie Obrony Robotników.

„To był akt niezwykłej inwencji i niezwykłej odwagi (…) to był przełom” – mówił Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził, że w przeciwieństwie do części członków KOR-u, którzy chcieli „bardziej łagodnego, efektywnego komunizmu” A. Macierewicz „postawił na niepodległą Polskę”.

Wspominał również odwołanie się Macierewicza do wartości katolickich i stwierdził, że w swojej działalności łączył „tradycję Piłsudskiego” i „tradycję Dmowskiego”. Prezes PiS podkreślił także, że b. szef MON nie wziął udziału w obradach Okrągłego Stołu ani w wyborach w 1989 r.

„Antoni w dalszym ciągu stawiał na pełną niepodległość” – powiedział Jarosław Kaczyński, przypominając początki działalności Ruchu Katolicko-Narodowego oraz Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i sprawę dekomunizacji.

„Drugą sprawą było rozbicie agentury, bo to też był jeszcze groźniejszy system związków społecznych, który oddziaływał i po dziś dzień oddziałuje na naszą rzeczywistość” – ocenił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński przypomniał również podjętą przez Antoniego Macierewicza sprawę lustracji i stwierdził, że gdyby wówczas nie rozpoczęto tego tematu, dziś „w ogóle nie istniałby w polskim życiu publicznym”. Odwołał się także do rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych.

„To, niezależnie od wszystkich trudności, zarzutów i kłopotów, po prostu się udało i była to rzecz o ogromnym znaczeniu. Nigdy byśmy nie byli tutaj, w tej sali, nigdy nie byłoby tego, co dzisiaj dzieje się w Polsce, gdyby ta operacja wtedy się nie udała” – stwierdził prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wspomniał również o działalności Antoniego Macierewicza po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

„Misja, która z jednej strony była wielkim, niezwykle trudnym, odważnym, zdeterminowanym dążeniem do prawdy, a z drugiej strony była zupełnie fundamentalna” – powiedział prezes PiS.

Według niego rządzący wówczas politycy PO chcieli, by sprawa smoleńska została zapomniana i „minęła”.

„To nie minęło i sprawa stoi po dziś dzień i to właśnie dzięki Antoniemu” – dodał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wspominając dotychczasowe funkcje, pełnione przez Antoniego Macierewicza, przywołał czas kierowania przez niego resortem obrony narodowej.

„Trzeba być niezwykle twardym, asertywnym człowiekiem, żeby rozstawać się z tym całym układem generalsko-pułkownikowskim, który tam funkcjonuje” – mówił prezes PiS.

„Antoni potrafił to robić. Ktoś zapyta, dlaczego nie jest teraz ministrem? Nie mogę w tej chwili o tym mówić” – akcentował Kaczyński.

Antoni Macierewicz był ministrem obrony narodowej w rządzie Beaty Szydło od 16 listopada 2015 r. Został odwołany przez nowego premiera Mateusza Morawieckiego 9 stycznia 2018 r., a jego funkcję przejął dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Były szef MON urodził się 3 sierpnia 1948 r. w Warszawie. W 1971 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był działaczem opozycji w czasach PRL. W 1976 roku współuczestniczył w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej (KOR). Był członkiem „Solidarności” i współtworzył komitet strajkowy Stoczni Gdańskiej.

Po upadku komunizmu pełnił m.in. funkcję ministra spraw wewnętrznych w latach 1991 -1992. W 2006 i 2007 r. był wiceministrem obrony narodowej, a w latach 2015-2018 r. ministrem obrony narodowej. W okresie od 2006 do 2007 r. pełnił też funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Obecnie jest szefem podkomisji smoleńskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl