Fot. PAP

Marsz Pamięci ulicami Warszawy

Tysiące osób przeszły wczoraj wieczorem w Marszu Pamięci ulicami Warszawy.  W ten sposób Polacy oddali hołd 96. ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem w trzecią rocznicę tej narodowej tragedii.

Marsz wyruszył sprzed archikatedry św. Jana, gdzie wcześniej sprawowana była Msza św. Pochód zatrzymał się przed Pałacem Prezydenckim. Tam swoje przemówienie wygłosił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia 2013 r. pokazał z całą pewnością, że polski obóz patriotyczny jest silny, że jest w stanie obronić naszą Ojczyznę – mówił prezes PiS-u.

– Obronić przed kłamstwem, obronić przed tym wszystkim, co kłamstwo ze sobą niesie. Obronić naszą godność, naszą suwerenność. Obronić Polskę godną, silną, sprawiedliwą. Dziś jestem pewniejszy niż kiedykolwiek w ciągu tych ostatnich 3 lat, że zwyciężymy. Mamy nasz wielki – choć zróżnicowany ruch; są w nim różne organizacje, różni ludzie. Ogromny wkład wnosi Radio Maryja oraz niezależna prasa – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS-u wymienił przy tym szereg klubów i organizacji społecznych; kończąc powiedział o swojej partii. Następnie podziękował wszystkim, którzy przez te wszystkie lata pozostali wierni; którzy przychodzili i byli także wczoraj przy Pałacu Prezydenckim.

– Chciałem podziękować tym, którzy podejmowali decyzje zgodnie z tą podstawową zasadą, że najważniejsza jest miłość Ojczyzny. Ta zaś w wypadku tej Ojczyzny – w wypadku Polski oznacza także miłość prawdy. Miłość tej prawdy, która odnosi się do zwykłych ludzkich spraw, ale i także tej najważniejszej, która odnosi się do Boga. Korzeniem Rzeczypospolitej jest Chrystus – to mówił Piotr Skarga i to pozostaje aktualne po dziś dzień – i zawsze będzie aktualne. Póty będziemy silni, póty będziemy gotowi, póty będziemy w stanie się obronić, póty korzeniem Rzeczypospolitej Polskiej będzie Chrystus – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Podziękowania dla wszystkich, którzy w całej Polsce uczestniczyli w obchodach 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej wyraziła również Marta Kaczyńska, córka pary prezydenckiej.

– To jest ważne w naszym marszu do prawdy. Ta prawda jest potrzebna każdemu z nas – wszystkim Polakom, naszemu państwu. Dziękuję państwu bardzo serdecznie. Jestem bardzo wzruszona waszą obecnością. Jestem Wam naprawdę wdzięczna. Trwajcie dalej – powiedziała Marta Kaczyńska.

Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim podsumowała badanie katastrofy smoleńskiej. Wskazała na istnienie konkretnych instrukcji i metod, które powinny być wykorzystane przy wyjaśnianiu katastrofy TU-154M.

– W zakresie śledztwa nie mieści się oczywiście sms wysłany kilkanaście minut po katastrofie, wskazujący winnych. Normalnie jest to efekt zwykle długich i żmudnych badań. Nie można traktować poważnie raportu, który powstał bez dostępu do głównych dowodów i którego autorzy od miesięcy nie są w stanie odpowiedzieć rodzinom na najprostsze pytania. Śp. Janusz Kochanowski, mój mąż mówił, że słabe państwo to takie, którego instytucje nie działają i gdzie nikt za nic nie ponosi odpowiedzialności – powiedziała Ewa Kochanowska.

RIRM

 

drukuj