Obchody III rocznicy katastrofy smoleńskiej

Dziś mijają trzy lata od katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób – prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka oraz wybitni przedstawiciele państwa polskiego. Zmierzali oni wówczas na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Transmisje obchodów III rocznicy katastrofy smoleńskiej w TV Trwam

12.15 – koncert Katarzyny Łaniewskiej – transmisja z Krakowskiego Przedmieścia,

14.00 – transmisja z Sejmu RP. Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M z 10 kwietnia 2010 r.

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – transmisja z Krakowskiego Przedmieścia,

15.10 – „Tryptyk Smoleński” – transmisja koncertu sprzed Pałacu Prezydenckiego,

16.30 – wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego,

18.30 – koncert Michała Lorenca – transmisja z bazyliki archikatedralnej w Warszawie,

19.00 – Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Transmisja z bazyliki archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, (transmisja również na antenie Radia Maryja)

22.00 – retransmisja z Marszu Pamięci na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Na Krakowskim Przedmieściu zakończył się program słowno-muzyczny „Oratorium Smoleńskie” w wykonaniu wybitnych aktorów scen warszawskich: Katarzyny Łaniewskiej, Krystyny Kwasowskiej oraz Dariusza Zawadzkiego.

– Na Krakowskim Przedmieściu tyle łez, tyle modlitw. Westchnienia i szepty. I staliśmy czarni nekrofile, oszołomy ze smoleńskiej sekty. 96 trumien, jak wyrzut: zadrżyj zdrajco, bo naród pamięta. Uczcić nawet nie dałeś nam krzyżem tych poległych i prezydenta. Krzyż zabrałeś, lecz Chrystus pozostał. On z narodem odważnym i prawym, w górze niebo i słońce jak Hostia nad murami niezłomnej Warszawy – akcentowała Katarzyna Łaniewska.

W koncercie wykorzystano utwory m.in. Karola Wojtyły i Kazimierza Wierzyńskiego.

Uroczystości z tej okazji odbyły się już w Smoleńsku.

– Przed rozpoczęciem polskich uroczystości pojawiła się delegacja rosyjska z gubernatorem Aleksiejem Ostrowskim i przybyłym z Moskwy, urzędnikiem administracji dość niskiego szczebla – zastępcą pełnomocnego przedstawiciela prezydenta ds. Centralnego Okręgu Federalnego. Złożyli oni wieńce pod kamieniem, na którym dwa lata temu została podmieniona tablica. Później rozpoczęła się polska uroczystość, podczas której złożono wieńce, kwiaty i znicze. Następnie trębacz wojskowy odegrał melodię żałobną – powiedział red. Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika”.

Po uroczystościach w Smoleńsku uczestnicy delegacji rządowej udali się do oddalonego o ponad 20 kilometrów Kompleksu Memorialnego Katyń, gdzie zaplanowano uroczystości związane z 73. rocznicą zbrodni katyńskiej.

W kaplicy w Nowym Domu Poselskim o 7.15 odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie marszałek Sejmu i wicemarszałkowie złożyli kwiaty pod tablicami pamiątkowymi, upamiętniającymi posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia 2010 r. Tablice zostały odsłonięte 20 października 2010 r.

W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu w Kościele Seminaryjnym o godz. 8.00 sprawowana była Eucharystia. Tuż po niej nastąpił przemarsz pod Pałac Prezydencki – miejsce święte dla wszystkich Polaków, gdzie harcerze spontanicznie postawili krzyż – podkreśla poseł Joachim Brudziński, przewodniczący zarządu głównego PiS. Tam w godzinie śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej – o 8.41 zawyła syrena, odśpiewano hymn narodowy oraz odmówiona została modlitwa w intencji wszystkich poległych 10 kwietnia 2010 roku. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z politykami Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty przed Pałacem Prezydenckim. Następnie udano się na groby ofiar tragedii, spoczywających w Warszawie.

Na Krakowskim Przedmieściu wspominano ofiary katastrofy. Modlitwę w tym miejscu poprowadził o. Zdzisław Tokarczyk.

– Jak co miesiąc stajemy tutaj, na tym miejscu, aby polecić Bogu dusze naszego śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii i wszystkich poległych w katastrofie smoleńskiej. Przychodzimy tutaj w imię Jezusa Zmartwychwstałego mówiąc to, co śpiewamy w słowach Apelu Jasnogórskiego:  jestem, pamiętam, czuwam. Chcemy pamiętać o tym, co się wydarzyło trzy lata temu. Jesteśmy tutaj, by wydeptać to miejsce na pomnik, który powinien tu stanąć. Tym, którzy mówią, że nie ma miejsca, chcemy je wskazać swoją obecnością, pamięcią, modlitwą. Prośmy zatem, aby dobry Bóg obdarzył tych, którzy całym sercem byli oddani naszej Ojczyźnie swoim miłosierdziem, łaską oglądania swojego oblicza – powiedział o. Zdzisław Tokarczyk.

Obchody katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu będą odbywały się cały dzień – akcentuje poseł Joachim Brudziński.

Na Krakowskim Przedmieściu będą trwały pokazy filmów; będziemy wspominać tych, którzy tam – pod Smoleńskiem oddali swoje życie. Będą specjalne telebimy, będzie nagłośnienie; będzie okazja, żeby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Zapraszamy wszystkich państwa, którzy będziecie mogli przyjść chociaż na chwilę na Krakowskie Przedmieście, aby tam w chwili zadumy i modlitwy oddać hołd naszym prawdziwym elitom, które zginęły pod Smoleńskiem. Następnie o godzinie 12 Regina Coeli, później o godzinie 15 Koronka do Bożego Miłosierdzia – dodał poseł Joachim Brudziński.

Eucharystie, apele pamięci, marsze milczenia i uroczystości wojskowe będą się dziś odbywać w całym kraju.

– Uroczystość upamiętniająca ofiary tragedii smoleńskiej rozpocznie się w Lublinie o 16.30 na Palcu Litewskim. Będzie to uroczystość z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Rozpocznie ją odegranie hymnu Polski, następnie odczytana zostanie okolicznościowa odezwa Społecznego Komitetu Obchodów III Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Następnie zostanie odśpiewany utwór „ O Polsko” przez chór „La Musica” z Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie pod dyrekcją pana Zdzisława Ohara – poinformował Adam Kruczek, redaktor lubelskiego wydania „Naszego Dziennika”.

We Wrocławiu uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej rozpoczną się Eucharystią – akcentuje poseł Dawid Jackiewicz z PiS.

– Jako Prawo i Sprawiedliwość we współpracy z bardzo wieloma różnymi organizacjami i z całym środowiskiem patriotycznym Wrocławia i okolic organizujemy uroczystą Mszę św. w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny na Piasku o godzinie 18. Zaraz po Eucharystii chcemy przemaszerować ulicami Wrocławia do Rynku i tam będzie kilka wystąpień; kilka przemówień, pokazujących na jakim etapie jest dochodzenie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na końcu, około godziny 20. odbędzie się apel pamięci na Rynku, na Placu Gołębim we Wrocławiu – powiedział poseł Dawid Jackiewicz.

Z kolei na Jasnej Górze Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej będzie sprawowana o 18.30.

– Ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski odprawi Mszę św. w intencji poległych w Smoleńsku w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 18.30. Po Eucharystii przejdziemy pod Jasnogórskie Epitafium Smoleńskie, gdzie odbędzie się apel poległych i modlitwa za Ojczyznę – poinformował o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów.

O tych, którzy zginęli 3 lata temu w tej narodowej tragedii pamiętają również mieszkańcy Gdańska. Tam uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 18.30. Eucharystia sprawowana będzie w kościele św. Brygidy. Tuż po niej ulicami miasta pod hasłem „Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu”  przejdzie marsz milczenia – zaznacza Antoni Szymański, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z Gdańska.

 – „Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu”. Pod tym hasłem w III rocznicę katastrofy smoleńskiej, ulicami starego Gdańska przejdzie marsz milczenia z kościoła św. Brygidy do Bazyliki Mariackiej. Zapraszamy na Mszę św. o 18.30 do kościoła św. Brygidy, poświęconą właśnie temu wydarzeniu i pamięci o osobach, które zginęły – powiedział Antoni Szymański.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl