Gdańsk: PO planuje własne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

Platforma Obywatelska uczci rocznicę katastrofy smoleńskiej w Gdańsku.  10 kwietnia odbędzie się tam dyskusja poświęcona pamięci o tragicznym wydarzeniu. Spotkanie w ramach klubów obywatelskich ma być odpowiedzią na obchody organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślał, że Platforma również utraciła w katastrofie przyjaciół, a gdańska debata ma pokazać, iż o Smoleńsku można mówić inaczej.

Poseł Jacek Świat, mąż śp. Aleksandry Natali-Świat, która zginęła w katastrofie, ocenia z kolei, że spotkanie w Gdańsku to rodzaj ucieczki od warszawskich obchodów.

– Po pierwsze, o tej tragedii należy mówić w duchu szacunku dla zmarłych, trzeba mówić z szacunkiem o wszystkich ofiarach. Po drugie, o tragedii smoleńskiej należy mówić w duchu prawdy, poszukiwania prawdy. Trzeba naprawdę złej woli, by twierdzić, że wszystko już wiemy. Przy spełnieniu tych dwóch warunków możemy znów się połączyć – tak jak przed 6 laty. Ze słów pana Neumanna sądzę, że tych warunków do końca spełnić nie chcą. Nie chcą się najwyraźniej zgodzić na to, by główne obchody odbyły się w Warszawie, by znów spotkać się na Krakowskim Przedmieściu, by tam uczcić godnie pamięć ofiar – mówi Jacek Świat.

10 kwietnia w szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie odbędą się obchody państwowe m.in. na Wojskowych Powązkach oraz przed Pałacem Prezydenckim z udziałem najwyższych władz państwowych.

Poza tym, w stolicy ma się odbyć marsz upamiętniający ofiary, będący jednocześnie wyrazem poparcia dla obecnej polityki rządu i prezydenta.

RIRM

drukuj