fot. twitter.com

Min. D. Piontkowski do uczniów szkół zawodowych: Przed wami jeden z najważniejszych egzaminów

Przed wami jeden z najważniejszych egzaminów, przepustka do podjęcia pracy w wybranym zawodzie – napisał na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, zwracając się do zdających egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Życzył im jak najlepszych wyników.

W poniedziałek rozpoczęły się egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (formuła 2012 oraz formuła 2017). Potrwają do 9 lipca. Z kolei od 17 sierpnia do 5 września zostaną przeprowadzone egzaminy zawodowe w formule z 2019 r.

Jak podaje resort edukacji, w obecnej sesji letniej do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe przystąpi 250 tys. osób. Łącznie, w sesji zimowej i letniej, do egzaminów zawodowych przystąpi w 2020 r. ponad 430 tys. zdających. Egzaminy zawodowe są przeprowadzane dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach w sesji zimowej i letniej danego roku.

„Drodzy Uczniowie, przed Wami jeden z najważniejszych egzaminów, które nie tylko potwierdzą nabyte przez Was umiejętności zawodowe, ale także będzie przepustką do podjęcia pracy w wybranym zawodzie” – napisał w poniedziałek na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

„Życzę Wam jak najlepszych wyników na egzaminie, a także wytrwałości, spokoju i koncentracji. Jestem przekonany, że wiedza i umiejętności, jakie zdobyliście w trakcie nauki, pozwolą Wam podejmować mądre i dojrzałe decyzje dotyczące dalszego rozwoju zawodowego oraz realizować marzenia. Trzyma za Was kciuki! Powodzenia na egzaminach!” – życzył zdającym szef MEN.

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe składają się z części pisemnej i części praktycznej. Część pisemna jest w formie testu składającego się z zadań zamkniętych. Część praktyczna polega na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym, podczas którego do wykonania jest tzw. wyrób, usługa lub dokumentacja. Zadania odzwierciedlają rzeczywiste zadania wykonywane w późniejszym miejscu pracy.

Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać: z części pisemnej – co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania, czyli minimum 20 punktów, oraz z części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Zdający, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.

Osoba, która posiada świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne. Dyplomy i suplementy do dyplomów wydają okręgowe komisje egzaminacyjne.

W związku z sytuacją epidemiczną Wszystkie egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą w tym roku przeprowadzane zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez CKE, MEN i GIS.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl