14 osób oskarżonych o nielegalną działalność parabankową

Szczecińska prokuratura skierowała do tamtejszego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 14 osobom podejrzanym o nielegalną działalność parabankową – poinformowała w piątek rzeczniczka szczecińskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Wojciechowicz.

Głównym podejrzanym w sprawie był Robert O., właściciel Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowego w Stargardzie Szczecińskim, który został oskarżony o to, że od maja 2011 r. do września 2012 r. m.in. w Stargardzie Szczecińskim, Legnicy, Olsztynie, Tychach, bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego prowadził działalność parabankową.

O. – według ustaleń śledczych – zawierał niekorzystne dla blisko tysiąca osób pokrzywdzonych umowy, w tym inwestycyjne, oddłużeniowe, samochodowe. Ewentualne zyski z powierzenia mu pieniędzy przez klientów zależały wyłącznie od wpłat dokonywanych przez kolejne osoby.

Mężczyzna wprowadzał w błąd klientów m.in. co do wysokości kapitału zakładowego Centrum. Przedstawiono mu również zarzuty dotyczące ogłoszenia nieprawdziwych danych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zdaniem prokuratury pokrzywdzeni w wyniku działalności Centrum stracili łącznie co najmniej 28,8 mln zł.

Pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące prowadzenia wspólnie i w porozumieniu z Robertem O., bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, nielegalnej działalności parabankowej i oszustwa na szkodę pokrzywdzonych. Wśród oskarżonych są osoby kierujące spółką wraz z O. oraz jej współpracownicy.

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratury w Stargardzie Szczecińskim doniesienie na Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe ze Stargardu Szczecińskiego w 2011 r. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Przejęła je później szczecińska prokuratura okręgowa.

Robertowi O. grozi do 12 lat więzienia i do 5 mln zł grzywny. Pozostałym do 4,5 roku więzienia i do 5 mln zł grzywny.

Podejrzani nie przyznali się w śledztwie do winy.

PAP/RIRM

drukuj