Uzupełnienie dot. dokumentów smoleńskich trafiło do prokuratury

Prokuratorzy otrzymali obszerne uzupełnienie do kompleksowej opinii biegłych na temat przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej z 2010 r. – informuje Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Materiały składają się z dwóch tomów zawierających ponad 400 kart. Śledczy przystąpią teraz do analizy uzupełniającej opinii pod względem merytorycznym i formalnym. Mają ją także porównać z opinią otrzymaną 6 marca br.

Z dokumentem zapoznaje się też mec. Piotr Pszczółkowski. Pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej zwraca również uwagę na wciąż brakujące podstawowe dowody, bez których trudno będzie wyjaśnić katastrofę smoleńską.

Nie starczyło 5,5 roku Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, aby zgromadzić fakty i dowody rzeczowe pozwalające na zamknięcie tego jakże ważnego postępowania. Do dnia dzisiejszego Naczelna Prokuratura Wojskowa nie weszła w posiadanie wraku samolotu TU-154M. Braki w tym zakresie, podobnie jak oczekiwania na kolejne opinie, w tym opinię Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, determinowały konieczność przedłużenia tego śledztwa o kolejne pół roku. Pozostaje mieć nadzieję, że po tzw. dobrej zmianie po 25 października, Polski Aparat Administracyjny poprze starania, aby to śledztwo przyspieszyło – podkreśla Piotr Pszczółkowski.

Zespół biegłych badających przyczyny i okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M składa się z 24 osób.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa czeka jeszcze na uzupełniającą opinię fizykochemiczną z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz opinie sądowo–medyczne dotyczące 31 ofiar katastrofy. Z kolei do początku kwietnia 2016 r. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej wpłynąć ma opinia fonoskopijna Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie identyfikacji osób, których wypowiedzi zostały zarejestrowane w zapisach pracy wieży smoleńskiego lotniska.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl